PBL: Nog meer samenwerking nodig voor maatschappelijke opgaven

timer 2 min
PBL: Nog meer samenwerking nodig voor maatschappelijke opgaven

Foto Shutterstock

Gebiedsgerichte samenwerking tussen overheden en regionale organisaties is cruciaal bij de aanpak van maatschappelijke opgaven op het vlak van klimaat, landschap en ruimtelijke kwaliteit, aldus het Plan Bureau voor de Leefomgeving.

Dit werken in zogenoemde netwerken is inmiddels een geaccepteerde, heel normale, manier van werken geworden, al ligt hier voor de betrokken partijen nog steeds een flinke leeropgave. In het PBL/NSOB essay Leren institutionaliseren is gekeken naar dealprogramma’s, zoals de City Deals of de Regio Deals. In deze programma’s geven overheden en regionale partijen al samen invulling aan opgavegericht werken.

Dealprogramma’s zijn een voorbeeld van opgavegericht, interbestuurlijk en gebiedsgericht werken. Het leren in dealprogramma’s kan illustratief zijn voor leren over deze manier van werken die de rijksoverheid steeds vaker inzet om samen met andere partijen te werken aan transitieopgaven.

Het vormgeven en verder professionaliseren van het lerend vermogen binnen de rijksoverheid helpt om deze constructies op een goede manier vorm te geven, niet elke keer opnieuw het wiel uit te moeten vinden en deze manier van werken te internaliseren in hun sturingsrepertoire.

Organiseren lerend vermogen overheid

Het essay concludeert ten eerste dat leren in de vorm van een leerstrategie professioneler kan worden vormgegeven. In zo’n strategie is dan aandacht nodig voor  hoe het leren vorm krijgt, waarover geleerd kan worden en over de wijze waarop een lerende werkwijze onderdeel wordt van opgavegericht werken en de organisatievoering in de thuisorganisaties.

Ten tweede kan een meer lerende sturing ook in de politiek meer geïnstitutionaliseerd raken door leren uitgangspunt te maken van evalueren en verantwoorden. Als leren het doel van verantwoording is, dan zijn ook prikkels en instrumenten nodig om lerend te kunnen werken, zodat reflectie op de voortgang en tussentijdse resultaten van interbestuurlijke en gebiedsgerichte beleidsprogramma’s bijdraagt aan effectiever beleid.

Lees hier het bericht van PBL

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Drie regiowinnaars EO Wijersprijsvraag bekend

De Eo Wijersstichting heeft in de dertiende editie van haar prijsvraag de winnende inzendingen aangewezen voor…

Lees verder
descriptionArtikel

Hitte is in Amsterdam een integrale opgave

In Amsterdam werkt een team van adviseurs en een hittecoördinator aan een aanpak die verder gaat dan verkoeling…

Lees verder
descriptionArtikel

'De oude meetlat maakt de verkeerde keuzes logisch'

Steeds meer gemeenten en organisaties spreken over een 'gezonde leefomgeving'. maar dreigt de term oderhand…

Lees verder
descriptionArtikel

Waarom meiden de openbare ruimte minder vaak gebruiken

De openbare ruimte is niet voor iedereen even uitnodigend. Vooral meisjes en jonge vrouwen maken aanzienlijk…

Lees verder
descriptionArtikel

Wadi's als kans voor klimaatadaptatie en BOSS-ruimte

Steeds meer gemeenten worstelen met een stapeling van ruimtelijke opgaven: klimaatadaptatie, woningbouw en de…

Lees verder
flash_onNieuws

Provincie Zuid-Holland zoekt beweeginitiatieven als waardevolle input voor gemeentelijk beleid

Voor de vijfde keer gaat de provincie Zuid-Holland op zoek naar het Beste Beweeginitiatief en de Beste…

Lees verder
descriptionArtikel

Stadsnatuur is meer dan franje: het groeneffect ontsluierd

Veel wijst erop dat stadsnatuur een positief effect heeft op de gezondheid en het welbevinden van mensen. Toch…

Lees verder
descriptionArtikel

Gezondheid is geen bijzaak meer in ruimtelijke plannen

De meeste Nederlanders komen alleen met de GGD in aanraking als ze een vaccinatie voor een verre reis moeten…

Lees verder