Op basis van data, modellen en resultaten uit het verleden kunnen we een hoop voorspellen. Maar hoe de toekomst er echt uit gaat zien, dat weten we niet. Wel kunnen we op basis van ontwikkelingen een beeld schetsen. Iets wat Stichting Toekomstbeeld der Techniek al sinds 1968 doet.
Smart city: te veel voor de city, te weinig voor de mens?
Patrick van der Duin
STT maakt lange termijn toekomstverkenningen waarin wordt onderzocht hoe technologische ontwikkelingen en maatschappelijke behoeften interacteren. STT doet geen voorspellingen maar beschrijft alternatieve toekomstbeelden.
Directeur Patrick van der Duin geeft op het Verbindingsfestival over de Slimme Stad een keynote, waarin hij zijn licht op het thema laat schijnen. Technologie en de mens kunnen niet meer los van elkaar worden gezien, stelt hij. “Momenteel heeft de mens een grote invloed op de aarde, maar we leven in een technologisch tijdperk. We onderschatten hoe ingrijpend de invloed van technologie op ons leven is.” Van een antropoceen naar een een technoloceen tijdperk dus. “Bij antropoceen kun je denken aan de mens die de aarde naar de kloten heeft geholpen, maar het ook weer zelf kan repareren.” Het technolocene tijdperk illustreert hij aan de hand van de coronacrisis. “Bij het oplossen van die crisis blijkt dat het vaccin belangrijker is dan het gedrag van mensen.”
Van der Duin benadrukt dat hij het technolocene tijdperk niet per se beter vindt dan het antropocene. “Je ziet het aan de smart city. In mijn ogen is het smart soms iets te veel voor de city en te weinig voor de mens. Technologie heeft ons onmiskenbaar veel gebracht, maar niet alleen goede dingen. We zijn afhankelijk van technologie geworden. Wat zou er gebeuren als het internet uitvalt bijvoorbeeld? De atoombom is ook voortgekomen uit technologie.”
Bij het thema van dit artikel betrokken organisaties
Meer artikelen met dit thema
Onderzoek naar gezonde leefomgeving in Cartesius Utrecht
In de wijk Cartesius, die is ontwikkeld op basis van de blue zone-principes, start binnenkort een 4-jarig…
Veerkrachtige wijken voor verbonden gemeenschappen en een veranderend klimaat
De TU Delft pleit voor een herziening van hoe wijken worden ontworpen. In een tijd van toenemende…
Binnen een jaar resultaat: Gezonde Buurten werkt in Terneuzen
Wat doe je met een potje geld voor een gezondere en groenere buurt? In Lievenspolder-West in Terneuzen werd…
Jaarlijkse Michel Poulain Award is ode aan gezonde leefomgeving
Als bijzondere erkenning voor projecten die bijdragen aan een gezondere leefomgeving in Nederland wordt…
Floor Milikowski: 'Een buurt is meer dan een verzameling woningen'.
Tijdens het symposium Gezonde Buurten op 6 november in Apeldoorn is geograaf en schrijver Floor Milikowski een…
Bodemgezondheidsindex helpt Amsterdam bij gezondere gebiedsinrichting
De bodem is een cruciaal element voor het functioneren van ecosystemen. Ook in urbane gebieden in relatie tot…
Bomen voor een leefbare omgeving
In zijn boek De stad is (g)een bos legt auteur Wim Peeters uit waarom bomen in een stad zo belangrijk zijn.
Hoe loopt vergroening in de pas met verstedelijking?
De vergroeningsopgave realiseren in combinatie met de woningbouwopgave. Dat is de centrale boodschap van het…
Reactie toevoegen