Bijna 2 miljoen mensen hebben last van ernstige geluidshinder door verkeer
Foto: Shutterstock
Dat is een toename ten opzichte van 2019, toen wegverkeer ook de belangrijkste bron van geluidshinder was, toen onder 10,4 procent van de Nederlanders.
Als je wegverkeer uitsplitst, blijkt dat (cross)motor(fietsen), brommers en scooters relatief de meeste hinder veroorzaken. Dit blijkt uit het jaarlijkse Onderzoek Beleving Woonomgeving , uitgevoerd door het RIVM in opdracht van het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat.
De oorzaak van de toename ten opzichte van 2019 is niet onderzocht, maar aannemelijk is dat mensen door de coronamaatregelen meer thuis waren.
Minder last van snelwegen, treinen en vliegtuigen
In 2020 ervaarden mensen ook meer ernstige geluidshinder door ‘buren’ (10% versus 8,8% in 2019) en ‘bouw- en sloopwerkzaamheden’ (7,8% versus 5,7% in 2019). Op vragen over slaapverstoring gaven mensen aan dat buren hiervan de belangrijkste oorzaak waren: 7% van de Nederlanders zegt door buren ‘ernstig’ verstoord te zijn in de slaap (in 2019: 5%). Van andere geluidsbronnen, zoals snelwegen, vlieg- en railverkeer, was in 2020 juist minder hinder.
Meer zorgen over wonen in drukke straat
Net als in 2019 zijn Nederlanders in de buurt van risicovolle bedrijven/industrie het meest bezorgd over hun veiligheid blijkt uit ons onderzoek. 12,6% maakt zich zorgen (in 2019: 12,5%). Voor de meeste andere activiteiten in hun buurt maken mensen zich net zoveel zorgen als in 2019. Uitzondering is het ‘wonen in een drukke straat’: 10,6% is bezorgd over de eigen veiligheid (in 2019: 8,5%). De bezorgdheid over hoogspanningslijnen en antennes voor mobiele telefonie daalde in 2020 ten opzichte van 2019.
Gezondheid: meeste ernstige zorgen over luchtkwaliteit rond huis
Net als in 2019 maakten Nederlanders zich vooral zorgen over de gezondheidsgevolgen van de luchtkwaliteit rond hun huis: 12,6% (in 2019: 12,8%). Ook over de gezondheidseffecten van het ‘geluid rond het huis’ maken meer mensen zich ernstig zorgen: 10,2% (in 2019: 8,2%).
Meest gelezen
Bij het thema van dit artikel betrokken organisaties
Meer artikelen met dit thema
Gezondheid is geen bijzaak meer in ruimtelijke plannen
De meeste Nederlanders komen alleen met de GGD in aanraking als ze een vaccinatie voor een verre reis moeten…
TNO en partners lanceren handreiking voor gezonde wijken
TNO heeft samen met Brink, Urban Sync, Rho Adviseurs en Horizons een handreiking gepubliceerd die gezondheid…
‘Het gaat om de sociale context waarin je een woning bouwt’
Bij nieuwe bebiedsontwikkeling gaat het Esther Agricola, regiodirecteur bij BPD|Bouwfonds Gebiedsontwikkeling (…
Groene woonomgeving vermindert vraag naar geestelijke gezondheidszorg
Mensen in groenere wijken doen minder vaak een beroep op geestelijke gezondheidszorg, blijkt uit onderzoek van…
Klimaatverandering en milieuvervuiling belangrijkste bedreiging voor gezondheid Nederlanders
Klimaatverandering en milieuvervuiling behoren tot de belangrijkste internationale dreigingen voor de…
Nieuwe handreiking VTH helpt provincies sturen op een gezonde leefomgeving
Het Interprovinciaal Overleg (IPO) heeft een handreiking laten opstellen die provincies ondersteunt bij het…
Verwachte gezondheidswinst Schone Lucht Akkoord groter dan eerder geraamd
De derde voortgangsmeting van het Schone Lucht Akkoord (SLA) laat zien dat schonere lucht in 2030 naar…
Brede coalitie vraagt om landelijke groennormen voor hittebestendige steden
Een groeiende coalitie van maatschappelijke organisaties roept de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke…
Reactie toevoegen