Scholen en bedrijven in de groensector gaan samen lesmateriaal ontwikkelen over het VHG-concept Het Levende Gebouw.
Scholen en bedrijven ontwikkelen lesmateriaal over Het Levende Gebouw

Vertegenwoordigers van onderwijsinstellingen en groenbedrijven wisselen hun ideeën en wensen uit voor lesmateriaal over Het Levende Gebouw.
Bij het project, dat door Branchevereniging VHG op 27 januari is afgetrapt, zijn vier onderwijsinstellingen en vier VHG-lidbedrijven betrokken. Doel van de samenwerking is om het VHG-concept voor Het Levende Gebouw, dat VHG in mei 2019 introduceerde, op een goede manier te integreren in het beroepsonderwijs.
Samenwerking
De groenbedrijven kunnen inhoudelijke kennis aanleveren voor het lesmateriaal en praktijkdagen invullen. Ook kunnen ze aangeven welke kennis en vaardigheden nodig zijn binnen dit vakgebied. De ondernemers voorzien een aanzienlijke groei van opdrachten als het gaat om groen in, op, aan en bij gebouwen. Daarvoor zijn verschillende typen groenprofessionals nodig. Voor de aanleg van groendaken bijvoorbeeld, is kennis van bouw- en installatietechniek van belang, terwijl de onderhoudsmedewerker die interieurbeplanting verzorgt, moet beschikken over ‘softskills’ zoals tact en mondelinge communicatieve vaardigheden. Het lesmateriaal zou niet alleen gericht moeten zijn op de studenten in de reguliere opleidingen, maar zeker ook op de groeiende groep zij-instromers waarmee de bedrijfstak te maken heeft.
De onderwijsinstellingen die meewerken aan de ontwikkeling van dit lesmateriaal zoeken naar een betere profilering van de groenopleidingen om meer studenten naar deze opleidingen te leiden. VHG faciliteert deze samenwerking vanuit haar doelstelling als branchevereniging om samen met onderwijs en bedrijfsleven te zorgen voor goed groen onderwijs. Dat gebeurt onder andere binnen de negen Groene Hotspots die verspreid over Nederland worden opgezet: een krachtenbundeling op regionaal niveau tussen het groene onderwijs en het bedrijfsleven om samen te komen tot verdere ontwikkeling van het vak en het vakonderwijs.
Het Levende Gebouw
De handleiding Het Levende Gebouw gaat over groen op, aan en in gebouwen. Het is een boekwerk met inspirerende ideeën voor prettige groene gebouwen die bijdragen aan het integraal aanpakken van de maatschappelijke uitdagingen op het gebied van wateroverlast, hittestress, energie, gezondheid, biodiversiteit en circulariteit. Auteur Kim van der Leest lichtte recent een tipje van de sluier in dit artikel op Biind.
Bij het thema van dit artikel betrokken organisaties
Meer artikelen met dit thema
Stedelijke omgeving biedt hoop voor insecten
Wereldwijd wordt 40 procent van de insecten met uitsterven bedreigd en ook in Nederland is het slecht gesteld…
De staat van de Nederlandse Biodiversiteit
Naturalis presenteerde afgelopen week de eerste editie uit van het Statusrapport Nederlandse Biodiversiteit.…
Breda zet groene standaard als national park city
Breda heeft op 20 mei 2025 als eerste stad in Nederland én de Europese Unie de titel National Park City…
Sta op het podium van Congres Natuurlijk 2025
Op donderdag 27 november 2025 vindt de zevende editie van Congres Natuurlijk plaats…
Zorgvuldige inpassing in uniek beschermd landschap
Ga mee op excursie naar Droogmakerij de Beemster en ontdek hoe je in dit UNESCO Werelderfgoedgebied honderden…
Amsterdam zet in op biodiversiteit voor toekomstbestendige stad
Het stadsbestuur van Amsterdam heeft de ambitie om de biodiversiteit in de stad de komende jaren flink te…
‘De binnenstad verregaand vergroenen zonder water heeft geen zin’
Het is een treurig gezicht. Groen dat staat te verpieteren in de binnenstad. Daar…
Nature Based Solutions winnen terrein
Succesvolle implementatie van nature based solutions als antwoord op opgaven als klimaatadaptatie en…
Reactie toevoegen