RIVM: 'Landelijke dataset verkeersaantallen is mogelijk'

Geluidsovrlast auto's

Foto: Shutterstock

Gemeenten worden verplicht om elke vijf jaar het verkeersgeluid op wegen te monitoren. Een landelijke dataset kan gemeenten gaan helpen om aan de juiste gegevens te komen.

Om goede metingen te kunnen doen, heeft de gemeente detailinformatie nodig over zaken als het wegdek, de snelheid van het gemotoriseerde verkeer en de verkeersintensiteit. Niet alle gemeenten beschikken over deze informatie. In opdracht van het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat onderzocht het RIVM of het mogelijk is om een landelijke dataset te maken die deze informatie bevat. Uit het onderzoek blijkt dat het inderdaad mogelijk is om bestaande verkeersmodellen uit te bouwen tot een ‘landsdekkende’ dataset.

Een deel van de gemeenten beschikt zelf over gedetailleerde verkeersmodellen om de verkeersintensiteit te berekenen, maar bij veel gemeenten is dit niet het geval. Voor hen biedt een ‘landsdekkende’ dataset mogelijk uitkomst. Het RIVM onderzocht hiervoor vier verkeersmodellen: het Mobiliteitsspectrum, Mobi Surround, een propagatiemodel en een test met floating car data (FCD). Elk van deze vier verkeersmodellen kan volgens het RIVM uitgebouwd worden tot een landelijke dataset. Het RIVM adviseert wel om de kwaliteit van de data verder te verbeteren, zodat de modellen de realiteit nog beter weergeven. Het ministerie onderzoekt de komende tijd of ze een dergelijke set inderdaad gaan aanbieden en zo ja, op welke wijze. 

De verplichting om elke vijf jaar het verkeergeluid te meten komt met de invoering van de Omgevingswet, op 1 januari 2023. En het is geen overbodige luxe. Uit onderzoek bleek namelijk dat verkeer nog altijd de grootste oorzaak is van geluidsoverlast rondom de woning. Bijna twee miljoen mensen hadden hier in 202 last van.

 

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Beweging Blue Zone groeit: Hoe worden we samen gezond oud?

Met tachtig deelnemers aan het pre-event en bijna 400 bezoekers op de festivaldag, overschrijdt het tweede Blue…

Lees verder
descriptionArtikel

RIVM: Groene steden essentieel voor bescherming tegen hittegolven

Het Nationaal Hitteplan werpt zijn vruchten af. Sinds 2010 is de kans op sterfte door hitte verminderd. Dat is…

Lees verder
flash_onNieuws

Inspiratieboek De Fijne Stad

In het boek De Fijne Stad van Vincent Luyendijk staan talloze voorbeelden van hoe je een gezonde leefomgeving…

Lees verder
descriptionArtikel

Blue Zone Festival: gezonde en beweegvriendelijke steden

Hoe maak je een stad gezonder en beweegvriendelijker? Hoe staat het met de gezondheid van kinderen die hoger…

Lees verder
flash_onNieuws

Breda zet groene standaard als national park city

Breda heeft op 20 mei 2025 als eerste stad in Nederland én de Europese Unie de titel National Park City…

Lees verder
descriptionArtikel

Sta op het podium van Congres Natuurlijk 2025

Op donderdag 27 november 2025 vindt de zevende editie van Congres Natuurlijk plaats…

Lees verder
descriptionArtikel

Ontdek gezonde leefomgeving met nieuwe maatstaf

Donderdag vindt tijdens het tweede Blue Zone Festival de lancering plaats van de Blue Zone Festival Score.…

Lees verder
descriptionArtikel

Verdichten en leefbaarheid in steden staat onder druk

Nieuwe organisatie Jane Jacobs Society wil beleidsmakers en onderzoekers samen brengen rond thema’s als (…

Lees verder