RIVM: 'Ingrijpende maatregelen nodig voor WHO-advieswaarden luchtkwaliteit'
Alle sectoren moeten maatregelen treffen. Foto: Shutterstock
Overigens moeten niet alleen Nederland maatregelen worden getroffen maar in heel Europa. Dat blijkt uit een inventarisatie van het RIVM. Het is onzeker of de maatregelen nog op tijd genomen kunnen worden.
Alle sectoren moeten meedoen
Om de aangescherpte WHOWorld Health Organization-advieswaarden voor luchtkwaliteit te kunnen halen, zouden in alle sectoren vergaande maatregelen nodig zijn. De meeste impact heeft het terugdringen van het verkeer door in de grote steden alleen nog elektrisch rijden toe te staan. Ook zou een halvering van de uitstoot van de industrie, reductie van de veestapel en een verbod op houtstook nodig zijn.
Haalbaarheid onzeker
Het is onzeker of de genoemde maatregelen voor 2030 haalbaar zijn. Zo kunnen de kosten van sommige maatregelen erg hoog zijn of kan blijken dat ze moeilijk te handhaven zijn. Ook kan een tekort aan vakmensen het moeilijk maken om maatregelen binnen 8 jaar uit te voeren.
De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) heeft interim-waarden voorgesteld. Deze waarden kunnen een tussenstap zijn voor die plaatsen waar de nieuwe advieswaarden niet voor 2030 haalbaar zijn. Vrijwel alle interim-waarden lijken in Nederland wel in 2030 haalbaar te zijn.
Gezondheidswinst
In het Schone Lucht Akkoord (SLA) is afgesproken in 2030 te voldoen aan de WHO- advieswaarden voor stikstofoxiden en fijnstof uit 2005. De WHO scherpte deze advieswaarden in september 2021 echter aan, op basis van betere gegevens over de schadelijkheid van luchtvervuiling op lagere niveaus. Het Ministerie van Infrastructuur en Waterstaat heeft het RIVM gevraagd te onderzoeken welke maatregelen nodig zijn om deze aangescherpte advieswaarden in 2030 te halen.
Uit dit onderzoek blijkt dat de voorgenomen maatregelen in het SLA niet genoeg zijn om dat doel al in 2030 te bereiken. Met de maatregelen die het RIVM in deze inventarisatie beschrijft kan een flinke gezondheidswinst worden bereikt. De gemiddelde levensverwachting stijgt met 1-2 maanden extra ten opzichte van de voorgenomen SLA-maatregelen.
Bron: RIVM
Bij het thema van dit artikel betrokken organisaties
Meer artikelen met dit thema
TNO en partners lanceren handreiking voor gezonde wijken
TNO heeft samen met Brink, Urban Sync, Rho Adviseurs en Horizons een handreiking gepubliceerd die gezondheid…
‘Het gaat om de sociale context waarin je een woning bouwt’
Bij nieuwe bebiedsontwikkeling gaat het Esther Agricola, regiodirecteur bij BPD|Bouwfonds Gebiedsontwikkeling (…
Groene woonomgeving vermindert vraag naar geestelijke gezondheidszorg
Mensen in groenere wijken doen minder vaak een beroep op geestelijke gezondheidszorg, blijkt uit onderzoek van…
Klimaatverandering en milieuvervuiling belangrijkste bedreiging voor gezondheid Nederlanders
Klimaatverandering en milieuvervuiling behoren tot de belangrijkste internationale dreigingen voor de…
Nieuwe handreiking VTH helpt provincies sturen op een gezonde leefomgeving
Het Interprovinciaal Overleg (IPO) heeft een handreiking laten opstellen die provincies ondersteunt bij het…
Verwachte gezondheidswinst Schone Lucht Akkoord groter dan eerder geraamd
De derde voortgangsmeting van het Schone Lucht Akkoord (SLA) laat zien dat schonere lucht in 2030 naar…
Brede coalitie vraagt om landelijke groennormen voor hittebestendige steden
Een groeiende coalitie van maatschappelijke organisaties roept de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke…
Eenzaamheid bestrijden met goede inrichting openbare ruimte
Eenzaamheid is een van de grootste sociale uitdagingen van deze tijd. Bijna de helft van alle volwassenen…
Reactie toevoegen