Minister Ingrid van Engelshoven (OCW) nam gisteren de publicatie ‘KEER’ in ontvangst uit handen van Syb Groeneveld van het Stimuleringsfonds Creatieve Industrie.
Nederland moet opnieuw naar leefomgeving kijken in energie- en klimaatvraagstuk

De verandering van het klimaat dwingt ons opnieuw te kijken naar onze leefomgeving. De kennis van ruimtelijk ontwerpers en erfgoedspecialisten is hierbij essentieel, zo blijkt uit KEER. Daarbij is het belangrijk dat vanuit de nationale overheid de regie voert voor een effectieve aanpak van het energie- en klimaatvraagstuk.
Verbinding met hoger schaalniveau ontbreekt
De zestien projecten uit het ‘Erfgoed & Ruimte Ontwerpprogramma’ laten zien dat lokale en regionale initiatieven richting klimaatadaptatie en energietransitie op verschillende plekken effectief zijn. Alleen de verbinding met het hogere schaalniveau ontbreekt. Om de ruimtelijke impact van de energietransitie en klimaatadaptatie te borgen, is een nationaal programma nodig en interactie met de regionale strategieën. Syb Groeneveld, directeur-bestuurder Stimuleringsfonds zegt: “Als Stimuleringsfonds zien we dat de kracht van de ontwerpsector nog te weinig wordt benut bij de uitwerking van grote maatschappelijke vraagstukken. Ontwerpers hebben twee cruciale kwaliteiten: verbindings- en verbeeldingskracht. Zij kunnen creativiteit en kennis combineren met een analyse van maatschappelijke vraagstukken én zijn in staat om die te verbeelden tot een aantrekkelijk, innovatief en toekomstbestendig Nederland.”
Debatprogramma en roadshow voor ontwerpers en beleidsmakers
Onder de noemer ‘KEER’ presenteert het Stimuleringsfonds Creatieve Industrie de resultaten van het ‘Erfgoed & Ruimte Ontwerpprogramma’, waarbinnen ontwerpend onderzoek op het snijvlak van klimaat, energie, erfgoed en ruimte plaatsvond. De resultaten van dit tweejarige stimuleringsprogramma zijn via een film, tentoonstelling en publicatie naar buiten gebracht tijdens de conferentie ‘Nederland Veranderd/t’. De tentoonstelling en film zullen begin 2019 in combinatie met een debatprogramma als roadshow door het land trekken om ontwerpers en beleidsmakers te inspireren.
Kracht van ontwerp
Het ‘Erfgoed & Ruimte Ontwerpprogramma’ is op verzoek van de ministeries van OCW en BZK door het Stimuleringsfonds Creatieve Industrie ontwikkeld en in samenwerking met de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed (RCE) uitgevoerd. De resultaten laten de kracht van ontwerp zien en bieden inspiratie voor zowel de Nationale Omgevingsvisie (NOVI) als voor regionale en lokale omgevingsvisies van lagere overheden.
Bij het thema van dit artikel betrokken organisaties
Meer artikelen met dit thema
Hoe kwantificeer je het klimaatadaptief vermogen van pleinen?
Veel pleinen in de Rotterdamse buitenwijken zijn in de zomer vreselijk heet en daardoor niet geschikt als…
Samenwerken aan toekomstbestendige rivieren voor een klimaatrobuust rivierengebied
Begin april 2025 is in Zaltbommel het programma 'Ruimte voor de rivier 2.0' officieel van start gegaan. Dit…
‘De binnenstad verregaand vergroenen zonder water heeft geen zin’
Het is een treurig gezicht. Groen dat staat te verpieteren in de binnenstad. Daar…
Nature Based Solutions winnen terrein
Succesvolle implementatie van nature based solutions als antwoord op opgaven als klimaatadaptatie en…
Vlaardingen pakt ophoogprogramma steeds integraler aan
Verzakkingen. De polder Holy in het buitengebied van Vlaardingen, waar in de jaren 80 van de vorige eeuw de…
Gezonde bodem door rijksbrede samenwerking
Het College van Rijksadviseurs (CRa) benadrukt het belang van rijksbrede samenwerking voor een gezonde bodem.…
Hoe integratie van groen bij woningbouw bijdraagt aan klimaatbestendigheid en leefbaarheid
Groen als onmisbare bouwsteen: kansen en lessen voor woningbouwontwikkeling.
Onderzoek samenhang klimaatopgaven versterkt Nationale klimaatadaptatiestrategie
Om Nederland beter voor te bereiden op klimaatverandering, werkt het Rijk aan de Nationale…
Reactie toevoegen