Het grootste struikelblok voor een algehele natuurinclusieve transitie is het kostenplaatje. Volgens onderzoekers van de WUR ligt de oplossing in een nieuw verhaal.
Hoe financieren we de natuurinclusieve klimaatadaptatie?

“Door een impuls te geven aan het ontwikkelen en testen van een nieuw verhaal, het delen van risico’s en passende wet- en regelgeving kan de overheid gebruik maken van de gezamenlijke energie van burgers en bedrijven”, zo schrijven drie onderzoekers van Wageningen Economic Research. De 600 miljoen euro vanuit het Bestuursakkoord Klimaatadaptatie lijkt daarvoor onvoldoende toereikend.
Kostenplaatje
De grootste vragen omtrent financiering van natuurinclusieve klimaatadaptatie zijn: wie draagt de kosten en wie ontvangt de baten? In diverse bijeenkomsten en discussies breken professionals daar het hoofd over. Volgens de onderzoekers kan dit knelpunt opgelost worden door meer ‘particulier geleverde publieke klimaatadaptatiegoederen’, ofwel goederen die door gezamenlijke inzet en coördinatie worden gerealiseerd.
Knelpunten daarin zijn passiviteit en onzekerheid van bewoners. Velen kijken toch naar de overheid voor financiering of vragen zich af of het verstandig is om te investeren in natuurinclusieve, dan wel klimaatadaptieve maatregelen, omdat het onduidelijk is wat de baten zijn. Ook split incentive, geen vertrouwen in de effectiviteit van de maatregelen en zwartrijders spelen mee in de knelpunten.
Innovaties
In het verslag van de onderzoekers staan enkele innovaties in financiële instrumenten beschreven die dit vraagstuk kunnen tackelen. Ideeën als revolverende fondsen, cost-sharing en crowdfunding passeren de revue. Voor welke oplossing ook wordt gekozen, volgens de onderzoekers is het vooral belangrijk dat er een nieuw en aantrekkelijk verhaal wordt gelanceerd. In dat verhaal spelen particulieren een sterke rol en faciliteert de overheid die met een nieuwe regie.
Het volledige verslag, inclusief de innovaties en conclusies, is hier te lezen.
Bij het thema van dit artikel betrokken organisaties
Meer artikelen met dit thema
Stedelijke omgeving biedt hoop voor insecten
Wereldwijd wordt 40 procent van de insecten met uitsterven bedreigd en ook in Nederland is het slecht gesteld…
De staat van de Nederlandse Biodiversiteit
Naturalis presenteerde afgelopen week de eerste editie uit van het Statusrapport Nederlandse Biodiversiteit.…
Breda zet groene standaard als national park city
Breda heeft op 20 mei 2025 als eerste stad in Nederland én de Europese Unie de titel National Park City…
Sta op het podium van Congres Natuurlijk 2025
Op donderdag 27 november 2025 vindt de zevende editie van Congres Natuurlijk plaats…
Zorgvuldige inpassing in uniek beschermd landschap
Ga mee op excursie naar Droogmakerij de Beemster en ontdek hoe je in dit UNESCO Werelderfgoedgebied honderden…
Hoe kwantificeer je het klimaatadaptief vermogen van pleinen?
Veel pleinen in de Rotterdamse buitenwijken zijn in de zomer vreselijk heet en daardoor niet geschikt als…
Amsterdam zet in op biodiversiteit voor toekomstbestendige stad
Het stadsbestuur van Amsterdam heeft de ambitie om de biodiversiteit in de stad de komende jaren flink te…
Samenwerken aan toekomstbestendige rivieren voor een klimaatrobuust rivierengebied
Begin april 2025 is in Zaltbommel het programma 'Ruimte voor de rivier 2.0' officieel van start gegaan. Dit…
Reactie toevoegen