Energiehubs op bedrijventerreinen zorgen voor forse CO²-reductie

Foto: Shutterstock

Uit onderzoek van Royal HanskoningDHV blijkt dat energiehubs kunnen zorgen voor vier tot zes megaton extra CO²-reductie. 

Door in een energiehub samen te werken kunnen bedrijven hun eigen verduurzamingsdoelstelleingen beter halen, meer schone elektriciteit produceren en meer elektrische logistieke laadpunten ontwikkelen. "Werken met energiehubs kan echt het verschil maken bij het verduurzamen van bedrijventerreinen. Laten we er snel mee aan de slag gaan", vinden Olof van der Gaag (Nederlandse Vereniging Duurzame Energie) en Richard Kleefman (Programma Verduurzaming Bedrijventerreinen), de opdrachtgevers van het onderzoek.

Royal HaskoningDHV schatte in dat alleen al bij zo’n 350 grotere, energie-intensieve bedrijventerreinen een energiehub-benadering kan leiden tot vier tot zes Mton CO2-reductie in 2030, oftewel drie tot vier procent ten opzichte van onze huidige totale emissies. Binnen een energiehub kunnen ze bijvoorbeeld wél elektrificeren waar dat nu door de beperkte capaciteit van het elektriciteitsnet niet kan; ze kunnen meer wind- en zonne-energieprojecten op het terrein realiseren en logistieke centra kunnen meer elektrische laadpunten ontwikkelen voor hun wagenpark.

Het onderzoek inventariseert ook wat voor beleid er nodig is om energiehubs te laten werken. Daarvoor is per bedrijventerrein een gezamenlijke verduurzamingsagenda nodig die recht doet aan de specifieke situatie. Die agenda moet ook aansluiten bij lopende regionale ontwikkelingen voor de uitrol van wind- en zonne-energie en de plannen voor het versterken van het elektriciteitsnet.

Lees hier het volledige artikel op nvde.nl

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Natuur in de strijd tegen zeespiegelstijging

Nederland kan bij de bescherming tegen de zeespiegelstijging goed gebruiken maken van de natuurlijke dynamiek…

Lees verder
descriptionArtikel

'Sommige technieken van de natuur zijn gewoon briljant'

“Sommige technieken van de natuur zijn gewoon briljant. Zo hebben stro en leem zoveel goede natuurlijke…

Lees verder
descriptionArtikel

Hittestress en hoosbuien? Corporaties zijn aan zet

Woningcorporaties kunnen met hun woningbezit en buitenruimte een cruciale rol spelen in het vergroenen en…

Lees verder
descriptionArtikel

Hoe loopt vergroening in de pas met verstedelijking?

De vergroeningsopgave realiseren in combinatie met de woningbouwopgave. Dat is de centrale boodschap van het…

Lees verder
descriptionArtikel

Waarom sociale infrastructuur cruciaal is bij klimaatadaptatie

Nederland staat voor steeds grotere klimaatuitdagingen: hittegolven, zware regenbuien, droogte en…

Lees verder
descriptionArtikel

Bouwen aan Ontmoeten en Verbinden: het ZorgSaamWonen Congres 2025

Hoe creëren we dorpen en steden waar ontmoeting vanzelfsprekend is, waar jong en oud…

Lees verder
flash_onNieuws

'Maak zelf fietsen naar school weer de norm'

Steeds minder kinderen gaan actief naar school. De Beweegalliantie en partners roepen daarom gemeenten en…

Lees verder
descriptionArtikel

Gebiedsontwikkeling volgens De Toekomst aan Tafel

Mare de Wit, de kersverse Toekomstambassadeur water en klimaatadaptatie, ontwikkelde een methodiek…

Lees verder