Volgens Rob Alkemade, recent benoemd tot buitengewoon hoogleraar Biodiversity and Ecosystem Services Modelling, kan de biodiversiteit in Nederland eenvoudig toenemen. Al is er dan wel nu actie nodig.
'Vergroten biodiversiteit is niet zo moeilijk'
"Er zijn ook scenario's waarin het eigenlijk helemaal niet zo slecht gaat met de biodiversiteit," vertelt Alkemade in een interview op Resource. "Met eenvoudige opties, zoals meer groen in stad en tuin, meer kopen van duurzame producten of het weren van bestrijdingsmiddelen kan er al veel verbeteren. Het is allemaal niet zo moeilijk. Maar dan moeten er wel dingen veranderen. En de vraag is natuurlijk of dat lukt."
Alkemade zegt dit op basis van berichten van de IPBES-top in Parijs, die plaatsvond van 29 mei tot 4 juni. Daaruit leek de conclusie te komen dat het er slecht voor staat met de biodiversiteit. Alkemade laat weten dat dit enkel de 'alarmistische kant van het verhaal' is en dat een groot deel van de discussie juist gaat over mogelijkheden om de biodiversiteit te vergroten. "Ik kwam er eigenlijk wel opgewerkt vandaan."
Alkemade gaat vanuit zijn hoogleraarschap bezig met onderzoek om de modellen voor biodiversiteit te verbeteren door ook het beheer van ecosystemen mee te nemen. "Een ander beheer kan tot meer of minder biodiversiteit leiden. De kwantificering daarvan proberen we op mondiale schaal uit te werken. Dat is nog niet eerder gedaan."
Meest gelezen
Bij het thema van dit artikel betrokken organisaties
Meer artikelen met dit thema
Routekaart naar meer natuur in vrijetijdseconomie
Biodiversiteit speelt een cruciale rol binnen de vrijetijdseconomie. Natuur en landschap vormen niet…
Rotterdam streeft naar natuurinclusieve haven
Havenbedrijf Rotterdam werkt toe naar een natuurinclusieve haven, waarin economische ontwikkeling hand in hand…
Groen als volwaardig onderdeel van ruimtelijke ontwikkeling: een handreiking
Met de groeiende woningbouwopgave, toenemende klimaatuitdagingen en het verlies aan biodiversiteit staat de…
Hittestress en hoosbuien? Corporaties zijn aan zet
Woningcorporaties kunnen met hun woningbezit en buitenruimte een cruciale rol spelen in het vergroenen en…
Bomen voor een leefbare omgeving
In zijn boek De stad is (g)een bos legt auteur Wim Peeters uit waarom bomen in een stad zo belangrijk zijn.
Nieuwe website voor vogelvriendelijke openbare ruimte
Met de lancering van Vogelrijkestad.nl krijgen gemeenten, ontwerpers en bewoners een nieuw hulpmiddel om steden…
Nieuw rapport: Basiskwaliteit Natuur in de bebouwde omgeving
Dit rapport richt zich op de condities die nodig zijn om Basiskwaliteit Natuur (BKN) in de bebouwde …
Vijf groene leestips voor de zomer
In de afgelopen vijf jaar is binnen de nieuwbouwsector de bewustwording rondom natuur en klimaatadaptatie…
Reactie toevoegen