Ook dementerende oudere mag naar buiten

timer 2 min
Ook dementerende oudere mag naar buiten

Waar af en toe even naar buiten gaan in veel agenda's voorkomt, is dat niet voor iedereen vanzelfsprekend. 

Met die gedachte in het achterhoofd startte arts en zorgvrijwilliger José Utrera deze maand een initiatief op woonzorgcentrum De Strijp in Den Haag, om mensen met dementie dichter bij het groen te brengen. Utrera deed in zijn functie als vrijwilliger mee met een workshop over ouderen en hun relatie met groen. Daarop wilde hij groen meer onder de aandacht brengen bij ouderen. Deze maand is gestart met een pilot om regelmatig met vrijwilligers en bewoners naar buiten te gaan. Als deze pilot een succes is, wordt het doorgevoerd in andere verzorgingstehuizen van ditzelfde concern. 

Groen kan in veel situaties uitkomst bieden, zo stelt Utrera. “Tijdens mijn werkzame leven als arts heb ik gemerkt dat patiënten er baat bij hebben als we breder kijken dan alleen naar de puur geneeskundige kant. Mensen die bijvoorbeeld moeten herstellen van een ingreep en die uitkijken op groen, genezen sneller", aldus de arts. 

IVN heeft meer handvatten gegeven voor meer interactie met de natuur: zo is er een spiegel onder een boom bevestigd voor mensen met een rolstoel, zodat ze het bladerdak kunnen zien. Het gaat in deze echt om de beleving van de natuur. Tijdens de pilot gaan mensen niet alleen de tuin in, maar wordt de natuur met de natuurkoffer van IVN ook naar binnen gehaald, schrijft provincie Zuid-Holland. In deze koffer zitten seizoensspullen, zoals verse bloemen in de lente, zand en schelpen in de zomer en afgevallen bladeren in de herfst. 

De komende tijd gaat IVN in kaart brengen wat er in de tuin staat en waar nog meer van gebruikt kan worden, zoals fruit waar je jam van kunt maken. 

 

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Routekaart naar meer natuur in vrijetijdseconomie

Biodiversiteit speelt een cruciale rol binnen de vrijetijdseconomie. Natuur en landschap vormen niet…

Lees verder
descriptionArtikel

Rotterdam streeft naar natuurinclusieve haven

Havenbedrijf Rotterdam werkt toe naar een natuurinclusieve haven, waarin economische ontwikkeling hand in hand…

Lees verder
descriptionArtikel

Groen als volwaardig onderdeel van ruimtelijke ontwikkeling: een handreiking

Met de groeiende woningbouwopgave, toenemende klimaatuitdagingen en het verlies aan biodiversiteit staat de…

Lees verder
descriptionArtikel

Hittestress en hoosbuien? Corporaties zijn aan zet

Woningcorporaties kunnen met hun woningbezit en buitenruimte een cruciale rol spelen in het vergroenen en…

Lees verder
descriptionArtikel

Bomen voor een leefbare omgeving

In zijn boek De stad is (g)een bos legt auteur Wim Peeters uit waarom bomen in een stad zo belangrijk zijn.

Lees verder
descriptionArtikel

Nieuwe website voor vogelvriendelijke openbare ruimte

Met de lancering van Vogelrijkestad.nl krijgen gemeenten, ontwerpers en bewoners een nieuw hulpmiddel om steden…

Lees verder
descriptionArtikel

Nieuw rapport: Basiskwaliteit Natuur in de bebouwde omgeving

Dit rapport richt zich op de condities die nodig zijn om Basiskwaliteit Natuur (BKN) in de bebouwde …

Lees verder
descriptionArtikel

Vijf groene leestips voor de zomer

In de afgelopen vijf jaar is binnen de nieuwbouwsector de bewustwording rondom natuur en klimaatadaptatie…

Lees verder