Geen groene daken, maar bomen tegen hittestress

timer 2 min
Geen groene daken, maar bomen tegen hittestress

In juli 2019 liep de temperatuur in Eindhoven op tot 40,4 graden Celsius. Foto: Shutterstock

Met een kersverse hittegolf achter de rug is er weer veel aandacht voor het hitte-eiland effect. Wat werkt wel, wat niet? Wij zetten de uitslagen van afgelopen maand op een rijtje.

Volgens René van de Velde, onderzoeker stadsvergroening van de TU Delft, zijn bomen het redmiddel tegen de zomerse hitte. "Uit onderzoek kan ik bevestigen dat een grote boom gelijk staat aan zo'n tien airco's," aldus Van de Velde. "We gaan ervan uit dat een boom op grondniveau tussen de tien en twaalf graden verkoeling brengt." Uit de praktijk is dit ook gebleken. Hoewel dit tot in detail is onderzocht, was het deze zomer op een dag 34 graden in Venlo, terwijl het in het nabijgelegen Lommerrijk en in Kasteeltuinen Arcen maar 28 graden. 

Hitte-eiland effect

In steden kan het wel tot acht graden warmer worden dan in het buitengebied, zo bericht ook Wageningen UR. Dit hitte-eiland effect wordt veroorzaakt doordat de warmte niet kan ontsnappen door onder andere bebouwing, de bedrijvigheid, het donkere asfalt en weinig vegetatie. De aanplant van meer groen is een oplossing. "Maar dan moet het wel overleven in een droge periode, want vergeeld gras heeft niet echt een ander effect dan stenen," aldus WUR meteoroloog Gert-Jan Steeneveld. Dat airconditioning absoluut geen oplossing is, is de meteoroloog het mee eens. "Die pompen juist meer warme lucht naar buiten, dus als we massaal aan de airco gaan, wordt de stad nog warmer."

Groene gevels en daken

Groene daken en gevels worden als een andere oplossing gezien, maar een groot onderzoeksproject naar klimaatadaptatie van de faculteit Bouwkunde van de TU/e wijzen juist uit dat deze toepassingen 'vrijwel geen invloed hebben op de temperaturen binnen goed-geïsoleerde gebouwen, en slechts een gering effect hebben op de temperatuur buiten'. Volgens Bert Blocken, een van de onderzoekers, werkt ouderwetse buitenzonwering nog het best tegen hitte. Wel stelden ze vast dat bomen langs wegen de temperatuur met 1.6 graden naar beneden kunnen brengen, mits ze over voldoende water beschikken.

Meer informatie over het onderzoeksproject is hier te vinden.

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Ontwerp Nationale Klimaatadaptatiestrategie 2026 brengt aanpassing aan klimaatverandering per sector in beeld

Het kabinet heeft het ontwerp van de Nationale Klimaatadaptatiestrategie 2026 gepresenteerd. Daarin staat per…

Lees verder
descriptionArtikel

De stad als laatste refugium voor wilde bijen

Terwijl het Nederlandse platteland zijn bijen verliest, worden steden stilletjes het laatste toevluchtsoord en…

Lees verder
descriptionArtikel

Publicatie Groen op de Balans pleit voor nieuwe collectiviteit rond stedelijk groen

Hoewel het belang van groene openbare ruimte wetenschappelijk ruimschoots is aangetoond, blijft groen in de…

Lees verder
descriptionArtikel

Verbond van Verzekeraars roept kabinet op tot versnelling klimaatadaptatie

Het Verbond van Verzekeraars dringt er bij het kabinet op aan om meer vaart te maken met maatregelen voor een…

Lees verder
descriptionArtikel

Noord-Brabant loopt voorop met ontwikkeling van voedselbossen

De provincie Noord-Brabant heeft het grootste areaal voedselbossen van Nederland. In totaal gaat het om circa…

Lees verder
flash_onNieuws

Nieuwe kaarten maken wateroverlast op straat inzichtelijk

Hoe diep staat het water straks op straat bij extreme buien? De groeiende behoefte aan actuele en betrouwbare…

Lees verder
descriptionArtikel

Bedrijventerreinen onvoldoende voorbereid op klimaatverandering

Nederlandse bedrijventerreinen blijken in grote mate kwetsbaar voor de gevolgen van klimaatverandering. Een…

Lees verder
flash_onNieuws

Amsterdam ontwikkelt stratenkaart voor aanpak hittestress

Met de reeds geïntroduceerde Koele Groene Stratenkaart brengt Amsterdam verschillende databronnen over hitte,…

Lees verder