Met een kersverse hittegolf achter de rug is er weer veel aandacht voor het hitte-eiland effect. Wat werkt wel, wat niet? Wij zetten de uitslagen van afgelopen maand op een rijtje.
Geen groene daken, maar bomen tegen hittestress

In juli 2019 liep de temperatuur in Eindhoven op tot 40,4 graden Celsius. Foto: Shutterstock
Volgens René van de Velde, onderzoeker stadsvergroening van de TU Delft, zijn bomen het redmiddel tegen de zomerse hitte. "Uit onderzoek kan ik bevestigen dat een grote boom gelijk staat aan zo'n tien airco's," aldus Van de Velde. "We gaan ervan uit dat een boom op grondniveau tussen de tien en twaalf graden verkoeling brengt." Uit de praktijk is dit ook gebleken. Hoewel dit tot in detail is onderzocht, was het deze zomer op een dag 34 graden in Venlo, terwijl het in het nabijgelegen Lommerrijk en in Kasteeltuinen Arcen maar 28 graden.
Hitte-eiland effect
In steden kan het wel tot acht graden warmer worden dan in het buitengebied, zo bericht ook Wageningen UR. Dit hitte-eiland effect wordt veroorzaakt doordat de warmte niet kan ontsnappen door onder andere bebouwing, de bedrijvigheid, het donkere asfalt en weinig vegetatie. De aanplant van meer groen is een oplossing. "Maar dan moet het wel overleven in een droge periode, want vergeeld gras heeft niet echt een ander effect dan stenen," aldus WUR meteoroloog Gert-Jan Steeneveld. Dat airconditioning absoluut geen oplossing is, is de meteoroloog het mee eens. "Die pompen juist meer warme lucht naar buiten, dus als we massaal aan de airco gaan, wordt de stad nog warmer."
Groene gevels en daken
Groene daken en gevels worden als een andere oplossing gezien, maar een groot onderzoeksproject naar klimaatadaptatie van de faculteit Bouwkunde van de TU/e wijzen juist uit dat deze toepassingen 'vrijwel geen invloed hebben op de temperaturen binnen goed-geïsoleerde gebouwen, en slechts een gering effect hebben op de temperatuur buiten'. Volgens Bert Blocken, een van de onderzoekers, werkt ouderwetse buitenzonwering nog het best tegen hitte. Wel stelden ze vast dat bomen langs wegen de temperatuur met 1.6 graden naar beneden kunnen brengen, mits ze over voldoende water beschikken.
Meer informatie over het onderzoeksproject is hier te vinden.
Bij het thema van dit artikel betrokken organisaties
Meer artikelen met dit thema
Stedelijke omgeving biedt hoop voor insecten
Wereldwijd wordt 40 procent van de insecten met uitsterven bedreigd en ook in Nederland is het slecht gesteld…
De staat van de Nederlandse Biodiversiteit
Naturalis presenteerde afgelopen week de eerste editie uit van het Statusrapport Nederlandse Biodiversiteit.…
Breda zet groene standaard als national park city
Breda heeft op 20 mei 2025 als eerste stad in Nederland én de Europese Unie de titel National Park City…
Sta op het podium van Congres Natuurlijk 2025
Op donderdag 27 november 2025 vindt de zevende editie van Congres Natuurlijk plaats…
Zorgvuldige inpassing in uniek beschermd landschap
Ga mee op excursie naar Droogmakerij de Beemster en ontdek hoe je in dit UNESCO Werelderfgoedgebied honderden…
Hoe kwantificeer je het klimaatadaptief vermogen van pleinen?
Veel pleinen in de Rotterdamse buitenwijken zijn in de zomer vreselijk heet en daardoor niet geschikt als…
Amsterdam zet in op biodiversiteit voor toekomstbestendige stad
Het stadsbestuur van Amsterdam heeft de ambitie om de biodiversiteit in de stad de komende jaren flink te…
Samenwerken aan toekomstbestendige rivieren voor een klimaatrobuust rivierengebied
Begin april 2025 is in Zaltbommel het programma 'Ruimte voor de rivier 2.0' officieel van start gegaan. Dit…
Reactie toevoegen