Zorgvuldige inpassing in uniek beschermd landschap

Ga mee op excursie naar Droogmakerij de Beemster en ontdek hoe je in dit UNESCO Werelderfgoedgebied honderden nieuwe woningen kunt bouwen met behoud van eeuwenoude landschappelijke waarden. Je maakt het allemaal mee op 2 juni tijdens een excursie van KAN naar het dorp Zuidoostbeemster.

In Zuidoostbeemster, vlakbij Purmerend, vormt De Nieuwe Tuinderij een woon- en leefomgeving die is ontwikkeld door De Beemster Compagnie. Dit is een publiek-private samenwerking tussen de gemeente en BPD. Het totale project omvat ongeveer vijfhonderd woningen en is opgesplitst in een oostelijk en een westelijk deel.

De uitbreiding van Zuidoostbeemster is zorgvuldig ingepast in het unieke, beschermde landschap van Droogmakerij de Beemster (Unesco Werelderfgoed). Begin zeventiende eeuw werd dit stukje Holland drooggemalen met vijftig molens. De strakke, symmetrische verkaveling van toen is vandaag de dag nog zichtbaar in het landschap en vormt de basis voor het nieuwe stedenbouwkundig ontwerp. Dit komt onder meer tot uiting in de historische linten, waterlopen en achtergelegen buurten. Verder verwijzen de straatnamen met appel- en peersoorten naar de geschiedenis als tuinbouwgebied.

Groen en water behouden

In het hart van De Nieuwe Tuinderij-West ligt de grote speeltuin de Spelemei en het multifunctioneel centrum De Boomgaard, met onder andere een brede school, buurthuis, peuterspeelzaal en gymzaal met aparte turnhal.

Het oostelijk deel is recent opgeleverd. Hierbij is zoveel mogelijk groen en water behouden en versterkt. De waterlopen brengen het groen tot aan de voordeur van de woningen, wat zorgt voor een natuurlijke en aantrekkelijke woonomgeving.

Plek vol reuring

Tijdens de KAN excursie op 2 juni vertellen Coen Kuijpers en Martijn Hemmer van BPD over de aanpak en oplossingen voor de bijzonderheden en uitdagingen van De Nieuwe Tuinderij. Zoals dus de status van UNESCO Werelderfgoed. Verder werd de ontwikkeling eerst, traditioneel, vanuit een leeg ontwikkelgebied gestart. Uiteindelijk is besloten om te ontwikkelen vanuit de bestaande natuur.

Het resultaat is een ‘knus plan’ waarmee iedereen gelukkig is. De centrale groenstrook in het oostelijk deel is sinds het begin nog steeds een plek vol reuring. Het laat zien wat volgroeid groen (o.a. grote bomen en mooie rietkragen) doet met bewoners. Daarnaast waren er uitdagingen in de contacten met bewoners en gemeente en waren er diverse procedures bij de Raad van State. Daarbovenop is de gemeente ook nog gefuseerd.

Programma excursie 2 juni

14.30 uur Ontvangst met koffie bij het startpunt: Projectbureau van De Beemster Compagnie, Prins Mauritsstraat 1, Middenbeemster.
15.00 tot 16.30 uur Rondleiding door De Nieuwe Tuinderij met Coen Kuijpers en Martijn Hemmer van BPD.

Aanmelden
Je kunt je hier aanmelden.

De Beemster Compagnie is een samenwerkingsverband tussen de gemeente Purmerend en BPD en werkt in de gemeente aan twee nieuwbouwprojecten: De Nieuwe Tuinderij en De Keyser.

Bron: KAN / Stedebouw & Architectuur
Fotografie: BPD

 

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Verankeren basiskwaliteit natuur in omgevingsplan

Er is een handreiking gepubliceerd die gemeenten praktische ondersteuning biedt bij het vastleggen van…

Lees verder
descriptionArtikel

TNO en partners lanceren handreiking voor gezonde wijken

TNO heeft samen met Brink, Urban Sync, Rho Adviseurs en Horizons een handreiking gepubliceerd die gezondheid…

Lees verder
descriptionArtikel

‘Het gaat om de sociale context waarin je een woning bouwt’

Bij nieuwe bebiedsontwikkeling gaat het Esther Agricola, regiodirecteur bij BPD|Bouwfonds Gebiedsontwikkeling (…

Lees verder
descriptionArtikel

Groene woonomgeving vermindert vraag naar geestelijke gezondheidszorg

Mensen in groenere wijken doen minder vaak een beroep op geestelijke gezondheidszorg, blijkt uit onderzoek van…

Lees verder
descriptionArtikel

Nederlandse tuinen gemiddeld bijna half verhard, blijkt uit landelijke analyse

Nederlandse tuinen bestaan gemiddeld voor 46,5 procent uit verharding, zo blijkt uit een analyse van Centraal…

Lees verder
descriptionArtikel

Meerderheid gemeenten werkt met verouderde of ontbrekende parkeernormen

Een kwart van de Nederlandse gemeenten beschikt over actuele parkeernormen. Dat blijkt uit onderzoek van…

Lees verder
descriptionArtikel

De stad als laatste refugium voor wilde bijen

Terwijl het Nederlandse platteland zijn bijen verliest, worden steden stilletjes het laatste toevluchtsoord en…

Lees verder
descriptionArtikel

Publicatie Groen op de Balans pleit voor nieuwe collectiviteit rond stedelijk groen

Hoewel het belang van groene openbare ruimte wetenschappelijk ruimschoots is aangetoond, blijft groen in de…

Lees verder