In het rapport 'De hittebestendige stad - Een koele kijk op de inrichting van de openbare ruimte' staan richtlijen die gemeenten helpen koele plekken te creëren.
Richtlijnen voor koele plekken in de stad

Het rapport, een initiatief van Hogeschool Amsterdam, Hanzehogeschool Groningen, Wageningen Environmental Research en Tauw, werd onlangs aangeboden aan Deltacommissaris Peter Glas. Het rapport bevat richtlijnen, onder meer voor het creëren van koele plekken, die gemeenten een handelingsperspectief bieden.
De gevoelstemperatuur gebaseerd op luchttemperatuur, straling, luchtvochtigheid en wind is een maatstaf voor de mate waarin hittestress kan optreden. Veel gemeenten hebben op basis van dit gegeven een kaart laten maken om inzicht te krijgen waar in de stad de kans op hittestress groot is. De kaart zegt echter niet hoe je iets kunt doen aan die hittestress.
Bomen het efficiëntst voor reductie hittestress
Uit het rapport blijkt verder dat steden voldoende water nodig hebben voor de aanleg van meer bomen. Die zijn essentieel voor de hittebestendigheid van steden. Bomen zorgen met hun schaduw voor koele plekken en verdamping. Bomen planten is de effectiefste manier om koele plekken in de stad te creëren. In de schaduw is de gevoelstemperatuur al snel 15 graden lager. De richtlijn voor de afstand tot koelte en die voor schaduw zijn gericht op het beperken van de gevoelstemperatuur.
Vervolgonderzoek
Tips die in het rapport naar voren komen zijn onder meer dat je ervoor moet zorgen dat elke woning op maximaal 300 meter loopafstand een openbaar toegankelijke koele plek zijn, een locatie van meer dan 200 m2 waar de gevoelstemperatuur onder de 36 graden blijft. Hoe zo'n plek er verder uit moet zien, bijvoorbeeld als het gaat om de verblijfskwaliteit, is nog niet beschreven. Daarom hebben de onderzoekers het voornemen om komende zomer in vijf gemeenten op verschillende locaties in de stad metingen en een belevingsonderzoek te doen naar wat op een hete dag als een aangename verblijfsplaats wordt ervaren.
Meest gelezen
Bij het thema van dit artikel betrokken organisaties
Meer artikelen met dit thema
Amsterdamse inspiratie voor klimaatadaptief bouwen
Met de gids Inspiratie voor klimaatadaptief bouwen in 17 maatregelen publiceerde…
Groene metamorfose Parijs onder de loep
Parijs ondergaat in hoog tempo een groene transformatie. Deze opmerkelijke verandering was voor scape magazine…
Waarom sociale infrastructuur cruciaal is bij klimaatadaptatie
Nederland staat voor steeds grotere klimaatuitdagingen: hittegolven, zware regenbuien, droogte en…
Na zeven jaar verbeteringen voor Klimaateffectatlas
Met steeds meer zware onweersbuien en hevige regenval treft het dat na zeven jaar de Klimaateffectatlas op een…
WKR: 'Maak vaart met klimaatvisie'
Een toekomstvisie op een klimaatneutraal en klimaatbestendig Nederland geeft de samenleving persepctief en…
Droogteblog: blijf op de hoogte
De hitte slaat weer toe in Nederland en dus is er ook sprake van extreme droogte. Maar waar, hoe en wanneer? En…
Breda zet groene standaard als national park city
Breda heeft op 20 mei 2025 als eerste stad in Nederland én de Europese Unie de titel National Park City…
Hoe kwantificeer je het klimaatadaptief vermogen van pleinen?
Veel pleinen in de Rotterdamse buitenwijken zijn in de zomer vreselijk heet en daardoor niet geschikt als…
Reactie toevoegen