Smart City is een transitie naar een nieuwe manier van werken. Die is echter nog niet uitgekristalliseerd. Verbinding van domeinen blijkt het antwoord.
Netwerk Slimme samenleving zet sociaal domein centraal

Dat werd besproken tijdens de kick-off van het nieuwe netwerk Slimme samenleving op 15 mei in Rijswijk. Vertegenwoordigers uit gemeente, provincie en het bedrijfsleven schoven aan om te achterhalen hoe elke stad smart kan worden, wat daarvoor in de weg staat en welke kansen voor het oprapen liggen. Dat gaf ook een voorzichtige aanzet voor het programma van het Biind Congres, dat op 19 september plaatsvindt.
Drie domeinen
Een van de belangrijkste conclusies van de praktisch ingestoken kick-off is dat een smart city drie domeinen combineert: sociaal, fysiek en technologie. Op dit moment wordt echter te vaak naar de technologie gekeken, waardoor het sociale domein onderbelicht blijft. Oftewel: kom in contact met de inwoners, want voor hen maak je de stad, en koppel hen aan het bedrijfsleven. Zo vind je de gemene deler en kun je op basis van samenwerking je aanpak stroomlijnen (ook financieel gezien).
Een mooie nabrander van een deelnemer: go slow to go fast. Het gaat niet om de innovatieve snufjes die tegenwoordig mogelijk zijn, maar ook de individuele behoefte van een stad of gemeente. Smart is situationeel, dus zoek pas naar een oplossing zodra die behoefte inzichtelijk is. Dat geldt ook voor data: denk na over de gevolgen op lange termijn, zodat je niet voor verrassingen komt te staan.
Op de hoogte blijven?
Dit is een kleine greep uit de onderwerpen die de revue passeerden. Veel leverde aanknopingspunten op die we verder gaan uitwerken, onder andere op het evenement op 19 september. Wil jij op de hoogte blijven van het dit evenement of heb je interesse om je aan te sluiten bij het netwerk? Stuur dan een mail naar reinoud@biind.nl.
Bij het thema van dit artikel betrokken organisaties
Meer artikelen met dit thema
Beweging Blue Zone groeit: Hoe worden we samen gezond oud?
Met tachtig deelnemers aan het pre-event en bijna 400 bezoekers op de festivaldag, overschrijdt het tweede Blue…
RIVM: Groene steden essentieel voor bescherming tegen hittegolven
Het Nationaal Hitteplan werpt zijn vruchten af. Sinds 2010 is de kans op sterfte door hitte verminderd. Dat is…
Inspiratieboek De Fijne Stad
In het boek De Fijne Stad van Vincent Luyendijk staan talloze voorbeelden van hoe je een gezonde leefomgeving…
Blue Zone Festival: gezonde en beweegvriendelijke steden
Hoe maak je een stad gezonder en beweegvriendelijker? Hoe staat het met de gezondheid van kinderen die hoger…
Breda zet groene standaard als national park city
Breda heeft op 20 mei 2025 als eerste stad in Nederland én de Europese Unie de titel National Park City…
Sta op het podium van Congres Natuurlijk 2025
Op donderdag 27 november 2025 vindt de zevende editie van Congres Natuurlijk plaats…
Ontdek gezonde leefomgeving met nieuwe maatstaf
Donderdag vindt tijdens het tweede Blue Zone Festival de lancering plaats van de Blue Zone Festival Score.…
Verdichten en leefbaarheid in steden staat onder druk
Nieuwe organisatie Jane Jacobs Society wil beleidsmakers en onderzoekers samen brengen rond thema’s als (…
Reactie toevoegen