Uit onderzoek van de Universiteit Gent blijkt dat kleine bossen meer koolstof opslaan in de bodem en betere voedselbronnen bevatten dan grotere bossen.
Kleine bossen biodiverser dan grotere bossen
Goed nieuws voor Tiny Forests: de versnipperde bossen in Europa blijken meer ecosysteemdiensten te bieden dan gedacht. Onderzoekers van de Universiteit Gent bestudeerden bosfragmenten in heel Europa van 1 hectare of minder, waarvan er steeds meer ontstaan. Daaruit bleek dat ze proportioneel meer ecosysteemdiensten per oppervlakte bieden dan grotere bossen.
Uiteraard bevatten grotere bossen in verhouding meer soorten planten en dieren. Toch blijkt dat kleine bossen per oppervlakte-eenheid meer koolstof opslaan in de bodem. Ook zijn ze vaak voedselrijker voor wilde dieren, in de vorm van bessen of jonge boompjes, en blijken er minder teken te leven.
Er was voorheen weinig bekend over de biodiversiteit en over de ecosysteemdiensten van kleine bossen. Daar brengt dit onderzoek verandering in. De onderzoekers stellen enkele gerichte beleidsmaatregelen voor om deze bosfragmenten te behouden. Lees het volledige onderzoek via de website van de Universiteit Gent.
Meest gelezen
Bij het thema van dit artikel betrokken organisaties
Meer artikelen met dit thema
Een gezonde leefomgeving begint bij de bodem
De samenstelling en kwaliteit van de bodem zijn bepalend voor een gezonde leefomgeving. In een nieuwbouwproject…
Nieuw Biind Magazine in teken van thema Natuurinclusief
Het nieuwste Biind Magazine staat in het teken van het thema Natuurinclusief.
Aandeslag-Trofee voor aanpak die natuurinclusief bouwen voor elke gemeente haalbaar maakt
Steeds vaker zien Nederlandse gemeenten natuurinclusief bouwen niet meer als extra opgave, maar als kans om…
De toegevoegde waarde van groen op bedrijventerreinen
Meer groen is ook op bedrijventerreinen in veel opzichten een toegevoegde waarde. Die is echter wel eens lastig…
Routekaart naar meer natuur in vrijetijdseconomie
Biodiversiteit speelt een cruciale rol binnen de vrijetijdseconomie. Natuur en landschap vormen niet…
Rotterdam streeft naar natuurinclusieve haven
Havenbedrijf Rotterdam werkt toe naar een natuurinclusieve haven, waarin economische ontwikkeling hand in hand…
Groen als volwaardig onderdeel van ruimtelijke ontwikkeling: een handreiking
Met de groeiende woningbouwopgave, toenemende klimaatuitdagingen en het verlies aan biodiversiteit staat de…
Hittestress en hoosbuien? Corporaties zijn aan zet
Woningcorporaties kunnen met hun woningbezit en buitenruimte een cruciale rol spelen in het vergroenen en…
Reactie toevoegen