Hoewel de digitale transformatie van de openbare ruimte in volle gang is, zijn bedrijven tegelijkertijd pilotmoe. Het is tijd om op te schalen.
Video: van pilotmoe naar nationale regie smart cities

Vele projecten zijn de afgelopen jaren uitgevoerd, van living labs en samenwerkingen tussen overheden en bedrijfsleven tot aanpassingen in curricula om de smart city ontwikkeling mee te nemen in kennisinstellingen. En laten we de burgers niet vergeten, die in living labs (on)bewust kennismaken met de mogelijkheden in de digitale transformatie van hun stad. Kortom: er is veel energie en aandacht voor deze ontwikkeling.
Pilotmoe
Toch is het niet genoeg. Of misschien scheelt het aan focus. In Barcelona, tijdens de Smart City World Expo, is het initiatief geboren om een duidelijk signaal vanuit het bedrijfsleven af te geven. Bedrijven zijn namelijk pilotmoe door de gelijkluidende pilots en het te vaak ontbreken van het perspectief op een vervolg. De redenen dat opschaling uitblijft zijn zeer divers, van onbekendheid tot data-angst en van langjarige investeringen tot silogerichte budgetten. Daarbij worden onderwerpen als privacy en gezondheid vooruitgeschoven.
Directies van vooraanstaande bedrijven uit de smart city community doen middels deze videoboodschap een duidelijke oproep aan staatssecretaris Knops om tot een nationale regie te komen waarin het bedrijfsleven samenwerkt met overheden aan gerichte projecten. Voor de opschaling van pilots moeten ook de lastige zaken aangepakt worden zoals anders samenwerken, risico’s verdelen, afspraken/standaarden/normen maken, financiering met gerichte investeringen in icoonprojecten, kennisdelen en de basisinfrastructuur aanleggen. Ook is het belangrijk om aandacht te geven aan de ethische kant bij de digitalisering van de stad.
Voorbereid zijn
De noodzaak om nieuwe oplossingen te vinden voor de maatschappelijke opgaven en onze wens voor een goede kwaliteit van leven zijn duidelijk. Een nationaal georganiseerd programma met een substantiële financiering zal een enorme versnelling teweegbrengen, de herhaalbaarheid van oplossingen aanzienlijk vereenvoudigen en opschaling buiten de bestaande afgebakende werkterreinen mogelijk maken.
Want een ding is zeker: digitalisering verandert alle aspecten van onze samenleving, ook de manier waarop we in steden leven. Je kunt daar maar beter op voorbereid zijn.
Meer informatie is te vinden op de website van NL Smartcities.
Bij het thema van dit artikel betrokken organisaties
Meer artikelen met dit thema
Hoe loopt vergroening in de pas met verstedelijking?
De vergroeningsopgave realiseren in combinatie met de woningbouwopgave. Dat is de centrale boodschap van het…
Ontwerp Nota Ruimte: veel aandacht voor gezondheid
De rijksoverheid heeft de Ontwerp-Nota Ruimte gepubliceerd, de langetermijnvisie voor de inrichting van…
Samenwerking in de wijk verlaagt zorgkosten
In buurten waar verschillende partijen samenwerken om sportdeelname te stimuleren, dalen de zorgkosten…
Nieuwe tool RIVM en TNO geeft inzicht in hoe gezond leefomgeving is
Het RIVM maakte met TNO een instrument om meer inzicht te krijgen in hoe gezond de leefomgeving is. De tool is…
Wat kunnen we leren van de Friese bloeizones?
In Friesland staan gezonde leefomgevingen al enkele jaren op de agenda. Dat komt…
Openbare ruimte als sleutel voor gezondheid
De openbare ruimte speelt een steeds belangrijkere rol in het bevorderen van gezondheid en welzijn. Dat blijkt…
RVS: Ongezonde planeet zorgt voor ongezonde samenleving
Een ongezonde planeet is niet alleen een ecologisch probleem, maar ook een urgente kwestie voor onze…
Kunnen wonen, werken en natuur naadloos samengaan?
Het Expertpanel van het platform Stedebouw & Architectuur kreeg onlangs een Stelling over…
Reactie toevoegen