Werken aan duurzaamheidsambities met led

timer 2 min
Werken aan duurzaamheidsambities met led

Foto: Shutterstock

De komende twee jaar wordt een derde van de openbare verlichting in Groningen verduurzaamd. Een forse klus die stevig bijdraagt aan de duurzaamheidsambities van de gemeente.

Anton Drost van de Groningse Energie Service Compagnie (Gresco) is een van de kartrekkers van het omvangrijke project. “Gresco bevordert energiebesparende investeringen”, legt Drost uit. “Dat doen we bijvoorbeeld voor alle 285 panden die de gemeente in bezit heeft. Verlichting is daar een groot onderdeel van, zowel binnen als buiten. 25 procent van de elektriciteitsnota van de gemeente gaat naar openbare verlichting. Samen met de beheerders van de openbare verlichting hebben we een plan opgesteld om openbare verlichting te verduurzamen.”


Enorme vlucht

Dit plan bestaat uit een aantal fases, waarvan de eerste bestaat uit het verledden van tienduizend armaturen, ongeveer een derde van het totale areaal. Daar is momenteel budget voor. Een groot deel van deze armaturen was sowieso al toe aan vervanging. Al in 2016 werd de mogelijkheid onderzocht om over te stappen naar led. “Led was destijds nog duur. Inmiddels heeft het een enorme vlucht genomen, zowel qua techniek als qua kosten. En kunnen we dus grote stappen zetten.”


Energieneutraal in 2035

De armaturen worden voorzien van dynamische ledverlichting, zodat het licht indien gewenst ook gedimd kan worden, wat naast reductie aan onderhoudskosten nog eens voor een extra energiebesparing zorgt. Bovendien kan het licht efficiënter gestuurd worden, zodat er minder lichtvervuiling ontstaat. Over twee jaar moet het project, dat momenteel nog in de aanbestedingsfase zit, zijn afgerond.
Het project past in het grote plaatje van Groningen om in 2035 een CO2-neutrale gemeente te zijn. Energiebesparende maatregelen hiervoor worden betaald door Gresco. “Het geld dat verdiend wordt met deze maatregelen mogen we weer investeren in nieuwe projecten.” Je kunt dan denken aan het aanbrengen van zonnepanelen of isolatie bij gemeentelijke panden. In een later stadium zal ook de rest van de openbare verlichting verduurzaamd worden. “We moeten het juiste tijdstip kiezen, wat onder meer samenhangt met de afschrijving van het materiaal. Bovendien bevinden deze armaturen zich deels in het centrum. We zullen bijvoorbeeld overleggen met handhaving en de politie waar de nieuwe verlichting aan moet voldoen.”


Congres Duurzaamheid met slimme ledverlichting

Op 7 november gaat Harry van der Wal van de gemeente Groningen over het omvangrijke vervanginstraject van de stad op het Congres Duurzaamheid door slimme ledverlichting. Kijk hier voor meer informatie en aanmelden.

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Floor Milikowski: 'Een buurt is meer dan een verzameling woningen'.

Tijdens het symposium Gezonde Buurten op 6 november in Apeldoorn is geograaf en schrijver Floor Milikowski een…

Lees verder
descriptionArtikel

Bodemgezondheidsindex helpt Amsterdam bij gezondere gebiedsinrichting

De bodem is een cruciaal element voor het functioneren van ecosystemen. Ook in urbane gebieden in relatie tot…

Lees verder
descriptionArtikel

Bomen voor een leefbare omgeving

In zijn boek De stad is (g)een bos legt auteur Wim Peeters uit waarom bomen in een stad zo belangrijk zijn.

Lees verder
descriptionArtikel

Hoe loopt vergroening in de pas met verstedelijking?

De vergroeningsopgave realiseren in combinatie met de woningbouwopgave. Dat is de centrale boodschap van het…

Lees verder
descriptionArtikel

Ontwerp Nota Ruimte: veel aandacht voor gezondheid

De rijksoverheid heeft de Ontwerp-Nota Ruimte gepubliceerd, de langetermijnvisie voor de inrichting van…

Lees verder
flash_onNieuws

Samenwerking in de wijk verlaagt zorgkosten

In buurten waar verschillende partijen samenwerken om sportdeelname te stimuleren, dalen de zorgkosten…

Lees verder
descriptionArtikel

Nieuwe tool RIVM en TNO geeft inzicht in hoe gezond leefomgeving is

Het RIVM maakte met TNO een instrument om meer inzicht te krijgen in hoe gezond de leefomgeving is. De tool is…

Lees verder
descriptionArtikel

Wat kunnen we leren van de Friese bloeizones?

In Friesland staan gezonde leefomgevingen al enkele jaren op de agenda. Dat komt…

Lees verder