TNO adviseert uitgebreide zwarte doos in autonome auto

timer 2 min
TNO adviseert uitgebreide zwarte doos in autonome auto

TNO heeft de Europese Commissie geadviseerd om Event Data Recorders (EDR’s) in zelfrijdende voertuigen in te bouwen, die meer informatie opslaan.

Na afloop van verkeersongevallen met zelfrijdende auto’s is veel informatie nodig over de omstandigheden en de gevolgde procedures en keuzes van het voertuig voor onder meer aansprakelijkheidskwesties. Dat kan worden vastgelegd in Event Data Recorders (EDR's), ook wel bekend als zwarte dozen.

Aanvullende specificaties

Veel voertuigen zijn al uitgerust met eenvoudige zwarte dozen, die alleen data over de situatie bevatten, zoals de snelheid en data van overige sensoren. TNO adviseert nu om ook aanvullende informatie op te slaan, zoals het versienummer van de software en de gebruikte datasets voor het trainen en testen van op artificial intelligence (AI) gebaseerde componenten.

Ook wil TNO de exacte specificaties en het gebruik van EDR's in weg- en regelgeving vastleggen, bij voorkeur nog voordat zelfrijdende auto’s in grote getalen op de weg zijn. Dit met als doel om de volledige keten van gebeurtenissen te kunnen beoordelen, inclusief observatie, verwerking, prestaties en context

Ethische afwegingen

Zelfrijdende auto's kunnen door middel van AI goed patronen herkennen en beslissingen nemen, maar moeten ook wettelijke en ethische afwegingen maken. Het is van belang dat de software van de auto 'uit kan leggen' hoe een beslissing tot stand is gekomen. Momenteel zegt de gebruikte informatie in EDR's daar niets over.

Kosten

Het advies van TNO houdt ook rekening met de kosten van EDR's. Te hoge eisen stellen aan de gebruikte hard- en software kan toekomstige ontwikkelingen belemmeren. Ook moet rekening gehouden worden met de privacy van de betrokkenen. Veel daarover is nog onduidelijk. Daarvoor is betere regelgeving vereist.

Advies

TNO analyseerde het juridische en zakelijke landschap met betrekking met VVA (Italië) en SSA (ook Italië). TNO heeft onder meer een verkennend onderzoek gedaan naar specificaties van EDR's in wegvoertuigen en andere op AI-gebaseerde systemen op gebieden zoals industriële robots en autonome scheepvaart.

Bekijk hier de publicatie van TNO.

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

TNO over de gezonde leefomgeving en sociale cohesie

Sociale cohesie speelt een cruciale rol in de gezondheid en leefbaarheid van…

Lees verder
descriptionArtikel

Groen in de hoofdrol: verrassend veelzijdig en verbindend

Groen doet goed – voor zowel mensen als dieren is dat allang geen vraag meer.…

Lees verder
descriptionArtikel

Naar een sociaal-ruimtelijke agenda voor een gezonde wijkleefomgeving

Meer en meer wordt duidelijk hoe sterk de inrichting van de leefomgeving – van…

Lees verder
descriptionArtikel

‘De binnenstad verregaand vergroenen zonder water heeft geen zin’

Het is een treurig gezicht. Groen dat staat te verpieteren in de binnenstad. Daar…

Lees verder
descriptionArtikel

Van bewegen naar beleid: Mobiliteit in de gezonde leefomgeving

Mobiliteit speelt een sleutelrol in een leefbare en gezonde leefomgeving. Tijdens het Blue Zone Festival op 15…

Lees verder
descriptionArtikel

Blue Zone Festival: Hét festival voor de gezonde leefomgeving

Op donderdag 15 mei 2025 vindt de tweede editie van het Blue Zone Festival plaats in Amersfoort. Het Blue Zone…

Lees verder
descriptionArtikel

De invloed van ruimtelijk beleid op gezondheid

Ruimtelijk beleid heeft een grote impact op de leefomgeving en daarmee op de gezondheid en het welzijn van…

Lees verder
descriptionArtikel

De Rechtvaardige Straat: Hoe Zwolle de publieke ruimte herverdeelt

Van 7 tot en met 12 april vindt de Week van de Rechtvaardige Straat plaats. Dit initiatief daagt gemeenten uit…

Lees verder