Regeerakkoord is maar weinig beweegvriendelijk
Foto: Shutterstock
Het nieuwe kabinet is afgelopen week geïnstalleerd. En mag meteen vol aan de bak. Er gaan miljoenen euro's naar klimaatplannen, er moeten duizenden woningen worden gebouwd en dan is er uiteraard nog de coronacrisis die nog altijd het dagelijks leven beheerst.
De sportsector heeft zich de afgelopen weken laten horen. Vol onbegrip dat de snackbars en de snoepwinkels wel open mochten, maar dat sporten en bewegen nauwelijks mogelijk was. En ook in de plannen van het nieuwe kabinet lijkt dit onderwerp slechts mondjesmaat aan de orde te komen. We vroegen neuropsycholoog Erik Scherder naar zijn reactie:
“Het woord bewegen staat maar vier keer in het regeerakkoord. Schrijnend en uitermate teleurstellend”. Scherder is glashelder in zijn oordeel over de plannen van het nieuwe kabinet. In het akkoord staat dat het doel is om in 2040 een gezonde generatie te hebben. Onaanvaardbaar, vindt Scherder. “Wie pas in 2040 een gezonde generatie wil hebben heeft er eigenlijk niets van begrepen. Als je als overheid de anderhalve meter afstand kunt voorschrijven, dan kan je daar best nog iets aan toevoegen. Of de nieuwe minister mij mag bellen? Ik hoop dat hij of zij me belt! Ik reik de hand, we staan klaar!”
Op 27 januari verschijnt het nieuwe Biind Magazine over de Beweegvriendelijke Leefomgeving. Wil je dit magazine, met daarin de uitgebreide reactie van Erik Scherder ontvangen? Schrijf je dan in voor onze nieuwsbrief.
Bij het thema van dit artikel betrokken organisaties
Meer artikelen met dit thema
MOVE24 in Den Bosch: van ommetje tot open sportpark
Op donderdag 8 oktober 2026 vindt de derde editie van MOVE24 plaats in de Maaspoort in Den Bosch, met de…
'De oude meetlat maakt de verkeerde keuzes logisch'
Steeds meer gemeenten en organisaties spreken over een 'gezonde leefomgeving'. maar dreigt de term oderhand…
Waarom meiden de openbare ruimte minder vaak gebruiken
De openbare ruimte is niet voor iedereen even uitnodigend. Vooral meisjes en jonge vrouwen maken aanzienlijk…
Wadi's als kans voor klimaatadaptatie en BOSS-ruimte
Steeds meer gemeenten worstelen met een stapeling van ruimtelijke opgaven: klimaatadaptatie, woningbouw en de…
Provincie Zuid-Holland zoekt beweeginitiatieven als waardevolle input voor gemeentelijk beleid
Voor de vijfde keer gaat de provincie Zuid-Holland op zoek naar het Beste Beweeginitiatief en de Beste…
Maatschappelijke impact met wetenschappelijke vuistregels
Twintig jaar geleden begon Rick Prins zijn onderzoek naar de beweegvriendelijke…
Masterclass 'Bewegen als katalysator voor de Blue Zone-aanpak'
Een gezonde samenleving ontstaat niet alleen door meer sport, maar door omgevingen te creëren waarin bewegen…
Nieuwe leeromgeving Beweegvriendelijke Werklandschappen
We zijn kampioen zitten in Nederland. Gemiddeld maar liefst 9,1 uur per dag zitten we op ons gat en iedereen…
Onderzoek door Decisio en Molster wijst uit dat investeren in lopen doorgaans een factor tien meer maatschappelijke baten dan kosten heeft (zie het rapport 'Verkennning effecten van investeren in lopen'. En bij investeringen in lopen is het rendement doorgaans ook hoog (factor 5 is vrij gebruikelijk). Bij investeren in sport is het maatschappelijk rendement volgens onderzoek van ook nog aanzienlijk (factor 2,5 volgens onderzoek van Ecorys). Juist nu er sprake is van een coronacrisis en voldoende bewegen alleen al vanuit gezondheidsoogpunt belangrijker is dan ooit, geeft het nieuwe kabinet in hoge mate niet thuis, waar Eric Scherder m.i. geheel terecht op wijst. Daarnaast draagt meer bewegen in een beweegvriendelijke leefomgeving ook bij aan meer welzijn en welvaart en een duurzamer en aantrekkelijker leefomgeving.
Ingediend door Jos Brouwer (niet geregistreerde gebruiker) op do, 03/02/2022 - 13:15
Reactie toevoegen