Door het gebrek aan actie van Rijk en provincies is er een impasse in de sectoren wonen, natuur en landbouw. Dat constateert het Planbureau voor de Leefomgeving. Het PBL adviseert daarom om gezamenlijk op te trekken bij het maken van ruimtelijke keuzes.
PBL adviseert Rijk en provincies: maak samen ruimtelijke keuzes

Foto: Shutterstock
Nieuwe woningbouwlocaties worden vastgesteld zonder plannen voor bijbehorende infrastructuur, wat leidt tot dreigende congestie. Verder ontbreekt een ruimtelijke visie op water- en energievoorzieningen en is de uitvoeringscapaciteit onvoldoende.
Dat constateert het PBL na onderzoek – op verzoek van het ministerie van BZK – van de ruimtelijke voorstellen die de provincies hebben opgesteld.
De provincies staan voor een moeilijk vraagstuk, waarbij het Rijk de controle wil houden over de besteding van uitvoeringsgelden, stelt het PBL. Financiering voor randvoorwaarden van woningbouw, zoals energie en infrastructuur, is onvoldoende en er is een beperkte capaciteit bij bouwbedrijven en overheden, wat voldoende woningbouw in de weg staat.
Sectorale middelen gebiedsgericht inzetten
Het PBL adviseert om concrete integrale ruimtelijke keuzes te maken in samenspraak, in plaats van vragen te blijven stellen. Er wordt aangeraden om eerst keuzes op hoofdpunten te maken voor een efficiënte voortgang. Het Rijk zou de mogelijkheden moeten vergroten om sectorale middelen gebiedsgericht in te zetten.
Bekijk hier de publicatie van het Planbureau voor de Leefomgeving
Bij het thema van dit artikel betrokken organisaties
Meer artikelen met dit thema
Waardenmodel Arnhem verbindt beleid, uitvoering en vakinhoud
De ambitie om zo integraal mogelijk te werken, maar een organisatie die nog vrij sectoraal is ingericht. Tel…
Groene metamorfose Parijs onder de loep
Parijs ondergaat in hoog tempo een groene transformatie. Deze opmerkelijke verandering was voor scape magazine…
6 relevante voorwaarden voor complexe gebiedsontwikkelingen
In een nieuwe publicatie ontdek je een concrete en bewezen werkwijze voor een succesvolle samenwerking…
Pleidooi voor feminiene kwaliteiten in gebiedsontwikkeling
Co Verdaas, hoogleraar Gebiedsontwikkeling (TU Delft) en Deltacommissaris, pleit voor meer feminiene…
'Wijkje erbij' onderdeel oplossing woningnood in Nota Ruimte
Alkmaar, Apeldoorn, Hengelo/Enschede en Helmond zijn aangewezen als grootschalige woningbouwlocatie in de…
Kunnen wonen, werken en natuur naadloos samengaan?
Het Expertpanel van het platform Stedebouw & Architectuur kreeg onlangs een Stelling over…
Gebiedsontwikkelingen toekomstbestendig maken op parkeren en deelmobiliteit
In grote delen van Nederland worden in hoog tempo binnenstedelijke gebiedsontwikkelingen gerealiseerd.…
De Kracht van Bouwteams
In veel bouw- en infraprojecten levert het werken in bouwteams ontegenzeggelijk voordelen op, voor…