Het langste natuurdak van Nederland

timer 3 min
Het langste natuurdak van Nederland

De Peperklip loopt in een boog – net zoals een paperclip – waardoor het volledige oppervlak 7.600 m2 telt.

Het 7.600 m2 grote natuurdak op woongebouw De Peperklip, een recordgrootte in Nederland, is begin 2020 opgeleverd. Biodiversiteit spant hier de kroon.

De vergroening van De Peperklip in Rotterdam is een van meerdere projecten waarvoor Europese subsidie voor groen in de stad beschikbaar is gesteld. Dit proces verliep via de gemeente Rotterdam in samenwerking met gebouweigenaar Vestia. “Daar lag een heel ambitieus plan aan ten grondslag, té ambitieus”, vertelt Ruud Kempen, die met groenbedrijf Van der Tol een vaste partner van Vestia is. “Het uitgangspunt was dus: wat kunnen we met dit bedrag maximaal doen om het dak te vergroenen?”

Biodiversiteit als icoon

Het was een uitdaging die Van der Tol graag aanging. Goed om te weten is dat Vestia de wens had om van dit dak een voorbeeldproject te maken. “Dat doe je niet met een sedumdak alleen”, vertelt Kempen. “Er liggen wel meerdere sedumdaken in Rotterdam van ongeveer dit formaat, dus er moest meer worden toegevoegd.” Dat leverde direct een obstakel op: de dakbelasting. 

“Het is een gemeentelijk monument, een van de eerste grote wooncomplexen van na de Tweede Wereldoorlog. Uit de historische tekeningen bleek dat er maar een beperkte extra belasting op kon.”
Het dak werd tegelijkertijd gerenoveerd, waardoor de belasting van het groen een plek deelde met extra isolatie en een nieuwe waterdichte laag. “Omdat we dus maar beperkt substraatgewicht kwijt konden, legden we lagen aan die variëren tussen de zes en twintig centimeter. Daar moest alles in groeien.” Dat laat maar een beperkte begroeiing toe, geeft Kempen aan. “Dus zeiden we: het iconische van dit project werken we vooral uit op basis van biodiversiteit.”

Van bovenaf is het onderscheid in thema’s op het dak goed te zien, van een grinddeel tot kuilen voor wateropvang.

Thematisch dak 

“Samen met onze ecologisch medewerker en beplantings-deskundigen hebben we vier thema’s uitgewerkt voor het dak. Uitgangspunt was om zoveel mogelijk plantensoorten een kans te geven zich daar te ontwikkelen. We wilden daarvoor een natuurlijk substraat toepassen, om vervolgens niks te doen. Gewoon wachten tot de natuur zijn ding doet.” Kempen geeft aan dat de opdrachtgever sneller resultaat wilde zien, dus werd er voor een tussenoplossing gekozen.“

Delen van het dak worden ingeplant met allerlei soorten planten die goed in deze extreme situatie kunnen groeien en overleven. Andere delen worden ingezaaid, zodat de natuur zelf kan groeien. Zo proberen wij verschillende vormen van natuurontwikkeling te bevorderen.” 

Vier thema’s 

Het dak is onderverdeeld in zo’n dertig dakvlakken, waarover vier thema’s zijn verdeeld. Van bovenaf zie je deze verschillen, bijvoorbeeld in hoogte en kleur, wat aantrekkelijk is voor menig diersoort en voor een gevarieerd plantenmengsel zorgt. 

Lees verder in Biind Magazine, thema Natuurinclusief

De volledige versie van dit artikel verscheen in het digitale magazine van Biind op 30 april. Je leest het artikel gratis via deze link. Blader ook eens door de andere artikelen!

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Een gezonde leefomgeving begint bij de bodem

De samenstelling en kwaliteit van de bodem zijn bepalend voor een gezonde leefomgeving. In een nieuwbouwproject…

Lees verder
descriptionArtikel

Nieuw Biind Magazine in teken van thema Natuurinclusief

Het nieuwste Biind Magazine staat in het teken van het thema Natuurinclusief.

Lees verder
descriptionArtikel

Aandeslag-Trofee voor aanpak die natuurinclusief bouwen voor elke gemeente haalbaar maakt

Steeds vaker zien Nederlandse gemeenten natuurinclusief bouwen niet meer als extra opgave, maar als kans om…

Lees verder
descriptionArtikel

Forse investering nodig voor klimaatbestendige hoofdstad

Ingenieursbureau Arcadis heeft voor de gemeente Amsterdam doorgerekend wat het per buurt kost én oplevert om de…

Lees verder
descriptionArtikel

De toegevoegde waarde van groen op bedrijventerreinen

Meer groen is ook op bedrijventerreinen in veel opzichten een toegevoegde waarde. Die is echter wel eens lastig…

Lees verder
descriptionArtikel

1000 hectare extra groen in Rotterdam

Gemeente Rotterdam presenteerde onlangs het toekomstperspectief Groene Waterstad 2050. De ambitie is om…

Lees verder
descriptionArtikel

Routekaart naar meer natuur in vrijetijdseconomie

Biodiversiteit speelt een cruciale rol binnen de vrijetijdseconomie. Natuur en landschap vormen niet…

Lees verder
descriptionArtikel

Rotterdam streeft naar natuurinclusieve haven

Havenbedrijf Rotterdam werkt toe naar een natuurinclusieve haven, waarin economische ontwikkeling hand in hand…

Lees verder