Bewoners aan basis Zwolse klimaatstraat

timer 2 min
Bewoners aan basis Zwolse klimaatstraat

Bomen in de straat zorgen voor verkoeling en trekken dieren aan

Bij zware regenbuien liepen de Bernisse en de Kleine Alm in Zwolle steevast onder water. Tijd voor een opknapbeurt die de straten klimaatadaptief maken, vonden de bewoners.

De straten in de wijk de Aa-landen zijn verouderd. Ze zijn versteend en mede hierdoor niet bestand tegen de gevolgen van klimaatverandering. Stevige regenbuien zorgden vaak voor zware wateroverlast. Op verzoek van de buurtbewoners ging wijkbeheerder Monique Wiegers met hen in gesprek. Samen met bewoners, het waterschap en woningcorporaties werd besloten een Klimaatstraat te maken.

Meer groen, minder tegels

Een Klimaatstraat is beter dan 'normale' straten bestand tegen klimaatveranderingen en heeft een leef- een woonklimaat dat prettig is voor mensen en dieren. Kortom: meer groen, minder tegels. Overtollig regenwater wordt sneller afgevoerd door grond, grind en waterpasserende bestrating, terwijl groen in de vorm van bomen, planten en bloemen verkoelend werken én insecten aantrekken. 

Participatie

De opknapbeurt wordt uitgevoerd door de gemeente in samenwerking met de bewoners. Wijkbeheerder Monique Wiegers: "Wat ik heel bijzonder vond, was dat de bewoners direct al aangaven dat zij het ook wel zelf wilden doen.”

Klimaatboom

In Bernisse komt de eerste Klimaatboom van Zwolle. Het regenwater van de daken wordt opgenomen in een buffer van ondergrondse kratten rond de Klimaatboom en vervolgens in een droge periode door de boomwortels opgenomen.

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Hoe kwantificeer je het klimaatadaptief vermogen van pleinen?

Veel pleinen in de Rotterdamse buitenwijken zijn in de zomer vreselijk heet en daardoor niet geschikt als…

Lees verder
flash_onNieuws

Samenwerken aan toekomstbestendige rivieren voor een klimaatrobuust rivierengebied

Begin april 2025 is in Zaltbommel het programma 'Ruimte voor de rivier 2.0' officieel van start gegaan. Dit…

Lees verder
descriptionArtikel

‘De binnenstad verregaand vergroenen zonder water heeft geen zin’

Het is een treurig gezicht. Groen dat staat te verpieteren in de binnenstad. Daar…

Lees verder
descriptionArtikel

Nature Based Solutions winnen terrein

Succesvolle implementatie van nature based solutions als antwoord op opgaven als klimaatadaptatie en…

Lees verder
descriptionArtikel

Vlaardingen pakt ophoogprogramma steeds integraler aan

Verzakkingen. De polder Holy in het buitengebied van Vlaardingen, waar in de jaren 80 van de vorige eeuw de…

Lees verder
flash_onNieuws

Gezonde bodem door rijksbrede samenwerking

Het College van Rijksadviseurs (CRa) benadrukt het belang van rijksbrede samenwerking voor een gezonde bodem.…

Lees verder
descriptionArtikel

Hoe integratie van groen bij woningbouw bijdraagt aan klimaatbestendigheid en leefbaarheid

Groen als onmisbare bouwsteen: kansen en lessen voor woningbouwontwikkeling.

Lees verder
flash_onNieuws

Onderzoek samenhang klimaatopgaven versterkt Nationale klimaatadaptatiestrategie

Om Nederland beter voor te bereiden op klimaatverandering, werkt het Rijk aan de Nationale…

Lees verder