Lopen of fietsen naar school levert 30 minuten extra beweging per dag op

Naar school fietsen

Foto: Shutterstock

Van en naar school wandelen kost kinderen gemiddeld 16 minuten per dag, fietsen gemiddeld 13 minuten. Het stimuleren van wandelen of fietsen van en naar school kan kinderen dus een kwartier extra beweging per dag opleveren. Dat blijkt uit onderzoek van het Mulier Instituut en het RIVM.

De afgelopen jaren is er groeiende aandacht voor het stimuleren van meer bewegen, vanwege zorgen over te weinig beweging en afnemende motorische vaardigheden bij kinderen. Op scholen staat meer bewegen tijdens de schooldag in de aandacht, zoals het stimuleren van actief transport. Lopend of wandelend naar school gaan levert een directe bijdrage aan het voldoen aan de beweegrichtlijn voor kinderen (4-11 jaar) van minimaal één uur matig tot intensieve beweging per dag.

Nooit lopend naar school

Volgens ouders gaat ongeveer de helft van de kinderen nooit lopend van en naar school. Dat komt vaker voor bij 10-11-jarigen (58%) dan bij 4-6-jarigen (51%) en 7-9-jarigen (49%). Ongeveer één derde wandelt vier of vijf dagen per week van en naar school.

Hoe ouder, hoe meer er wordt gefietst

De helft van de 10-11-jarigen fietst bijna elke dag naar school (49%), ten opzichte van 31 procent van de 7-9-jarigen en 14 procent van de 4-6-jarigen. Een meerderheid van de 4-6-jarigen gaat nooit fietsend van en naar school (60%).

Leefstijlmonitor

De data in dit onderzoek zijn gebaseerd op gegevens uit de kernmodule van de Leefstijlmonitor (2019), die jaarlijks wordt uitgezet onder alle Nederlanders. Voor kinderen onder de 12 jaar geven ouders antwoord op de vragen.

Lees de volledige bevindingen in het factsheet ‘Actief transport van en naar de basisschool – Ouders over hun kind: wandelen en fietsen van en naar school’.


Bron: Mulier Instituut

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

flash_onNieuws

Openbare ruimte blijft een uitdaging voor wandelaars met een beperking

Wandelen in de openbare ruimte moet voor iedereen mogelijk zijn, maar mensen met een beperking stuiten nog vaak…

Lees verder
flash_onNieuws

Ruimte voor Bewegen magazine #2 is live!

Ruimte voor Bewegen Magazine #2 is verschenen. In dit digitale magazine vind je inspirerende…

Lees verder
flash_onNieuws

Samenwerking in de wijk verlaagt zorgkosten

In buurten waar verschillende partijen samenwerken om sportdeelname te stimuleren, dalen de zorgkosten…

Lees verder
descriptionArtikel

Thijs van Spaandonk en Dirkje van der Ven keynotes op MOVE24

Op MOVE24, op 9 oktober in Almere, draait alles om de beweegvriendelijke leefomgeving. In masterclasses,…

Lees verder
descriptionArtikel

Mensdenken als ontwerpfilosofie voor dorpen en steden

De moderne tijd - en met name de auto - heeft onze dorpen en steden radicaal veranderd. Is het tij nog te keren…

Lees verder
descriptionArtikel

Stimuleren bewegen in de openbare ruimte vraagt om maatwerk

 Een gebrek aan tijd of een slechte gezondheid weerhoudt mensen ervan te bewegen in de openbare ruimte.…

Lees verder
descriptionArtikel

De Rechtvaardige Straat finalist voor Europese verkeersveiligheidsprijs

Het Nederlandse initiatief De Rechtvaardige Straat is door de Europese Commissie geselecteerd als één van de…

Lees verder
descriptionArtikel

Ruimtelijk puzzelen voor een beweegvriendelijke leefomgeving

Hoe vertaal je 'zachte' aspecten van een gezonde leefomgeving naar concrete plannen? Het Programma Gezonde…

Lees verder