Klimaatadaptatie wordt een belangrijk thema in 2019

timer 3 min
Klimaatadaptatie wordt een belangrijk thema in 2019

Er moet meer geïnvesteerd worden in klimaatadaptatie. Dat stelt Ban Ki-Moon, voorzitter van de Global Commission on Adaptation (GCA).

Ban Ki-Moon was één van de sprekers tijdens de start van de nieuwe klimaatcommissie. De vertegenwoordigers van 17 deelnemende landen aan deze commissie spraken de urgentie uit dat er snel meer bescherming moet komen tegen klimaatschade. Daarnaast is het van groot belang dat klimaatadaptatie meer aandacht krijgt. Ban Ki-Moon: “Als we niet snel aan de slag gaan met adaptatie lopen we het risico in de komende decennia niet meer verzekerd te zijn van voedsel, energie en water. Verdere economische groei én terugdringing van armoede over de hele wereld, blijft alleen mogelijk als samenlevingen veel meer investeren in klimaatadaptatie.” 

Actieagenda

In het eerste jaar richt de commissie zich op het opstellen van een actieagenda. De agenda beschrijft de urgentie van adaptatie op basis van gegevens van wetenschappelijke en economische instituten. Daarbij worden concrete acties voorgesteld. Ook wordt benadrukt wat overheden, bedrijven en burgers vandaag al kunnen doen om de wereld veiliger te maken. 

Inzet van regenwater

In Nederland zijn er al verschillende initiatieven gericht op klimaatadaptatie. Fien Dekker is de ontwerper van de Rain(a)way tegel. Dat is een soort opengewerkte tegel, die een mooie oplossing biedt voor het opvangen, verplaatsen en infiltreren van overtollig regenwater. Het water wordt zichtbaar opgevangen en sijpelt langzaam de bodem in. Zo wordt bij hevige regenval het rioolsysteem ontlast.

De discussie over klimaatadaptie ging in eerste instantie over overtollig regenwater zegt Dekker. Na zo’n warme zomer komt daar hittestress bij. De trend voor 2019 in klimaatadaptie is volgens Dekker dat deze twee factoren in een adem genoemd worden. “Hoe kan je overtollig regenwater in de ene periode, juist inzetten in de lange periodes van droogte”, daar gaat vanaf nu veel over gesproken worden aldus Dekker.
 

Groot thema

Ricky van Lingen is landschapsarchitecte met een fascinatie voor het gebruik, beheer en inrichting van de openbare ruimte. Ze gaf tijdens de Vakbeurs Openbare Ruimte een bevlogen lezing over adaptief beheer van de openbare ruimte. Het komende jaar zal klimaatadaptatie een groot thema worden verwacht ze. “We moeten niet alleen vervallen in het doen van stresstesten en kijken naar technische oplossingen”, vertelt Van Lingen die werkzaam is bij Kragten. “Dit vraagstuk moeten we juist gebruiken om te af vragen wat je wil als stad en hoe kunnen we in de praktijk oplossingen zoeken.”

Wereldwijde aandacht

Ook minister Van Nieuwenhuizen sprak tijdens de start van de nieuwe klimaatcommissie: “Uit de Nederlandse praktijk blijkt dat voorkomen goedkoper is dan genezen. We moeten daarvoor wereldwijd aandacht vragen. Het is dan ook mooi dat dat ons initiatief voor deze commissie zoveel weerklank vindt en dat zoveel landen op mijn uitnodiging hun steun uitspreken.”

Wat moet er volgens jou gebeuren als het gaat om klimaatadaptatie? Laat het weten via ons LinkedIn-kanaal
 

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Hoe kwantificeer je het klimaatadaptief vermogen van pleinen?

Veel pleinen in de Rotterdamse buitenwijken zijn in de zomer vreselijk heet en daardoor niet geschikt als…

Lees verder
flash_onNieuws

Samenwerken aan toekomstbestendige rivieren voor een klimaatrobuust rivierengebied

Begin april 2025 is in Zaltbommel het programma 'Ruimte voor de rivier 2.0' officieel van start gegaan. Dit…

Lees verder
descriptionArtikel

‘De binnenstad verregaand vergroenen zonder water heeft geen zin’

Het is een treurig gezicht. Groen dat staat te verpieteren in de binnenstad. Daar…

Lees verder
descriptionArtikel

Nature Based Solutions winnen terrein

Succesvolle implementatie van nature based solutions als antwoord op opgaven als klimaatadaptatie en…

Lees verder
descriptionArtikel

Vlaardingen pakt ophoogprogramma steeds integraler aan

Verzakkingen. De polder Holy in het buitengebied van Vlaardingen, waar in de jaren 80 van de vorige eeuw de…

Lees verder
flash_onNieuws

Gezonde bodem door rijksbrede samenwerking

Het College van Rijksadviseurs (CRa) benadrukt het belang van rijksbrede samenwerking voor een gezonde bodem.…

Lees verder
descriptionArtikel

Hoe integratie van groen bij woningbouw bijdraagt aan klimaatbestendigheid en leefbaarheid

Groen als onmisbare bouwsteen: kansen en lessen voor woningbouwontwikkeling.

Lees verder
flash_onNieuws

Onderzoek samenhang klimaatopgaven versterkt Nationale klimaatadaptatiestrategie

Om Nederland beter voor te bereiden op klimaatverandering, werkt het Rijk aan de Nationale…

Lees verder