Omdat de stad en de wensen van haar inwoners in rap tempo veranderen, is het noodzakelijk dat speeltuinen veranderen, zodat ze hun meerwaarde voor Rotterdam behouden.
Rotterdams actieplan voor vitale en toekomstbestendige speeltuinen
Sportplaza Zuiderpark is een goed voorbeeld van een vitale speelplek
De gemeente Rotterdam heeft het actieplan ‘Speeltuinen, een stap naar de toekomst’ ontwikkeld. Het plan gaat voornamelijk een oplossing bieden voor de dertien niet vitale speeltuinen die de stad momenteel telt. De speeltuinen die wel aan de eisen voldoen dienen behouden te worden. Goede voorbeelden zijn onder meer de speelterreinen Sportplaza Zuiderpark en het Schuttersveld in Crooswijk. Succesfactoren zijn bijvoorbeeld het openbare karakter van de speelplekken, een uitgebreid aanbod in sport en spel en de samenwerking met sport- en welzijnspartners.
Openbaar, toegankelijk en multifunctioneel
Een aantal speeltuinen in Rotterdam is niet meer van deze tijd. Daarom moeten er meer vitale en toekomstbestendige speeltuinen komen vindt de gemeente. Ouderwetse speeltuinen moeten worden omgebouwd naar openbare, toegankelijke en multifunctionele speelplaatsen. Dat betekent hekken weg, zodat kinderen op ieder gewenst moment gebruik kunnen maken van het speelterrein.
Sociale functie
Speeltuinen moeten bovendien een sociale en centrale functie in de wijk krijgen, waar activiteiten en initiatieven plaatsvinden. Speeltuinen worden een belangrijke ontmoetingsplek in de buurt waar recreatieve activiteiten voor de wijkbewoners mogelijk zijn en waar mensen op basis van kleine subsidies voor de buurt zelf iets kunnen organiseren.
Plug and play
Tot slot gaat de gemeente twee pilots doen met flexibele inrichting van speelplekken. Door gebruik te maken van ‘plug and play’ kunnen speeltoestellen eenvoudig en snel aangepast worden aan de wensen en leeftijden van kinderen in de wijk.
Bij het thema van dit artikel betrokken organisaties
Meer artikelen met dit thema
Verwachte gezondheidswinst Schone Lucht Akkoord groter dan eerder geraamd
De derde voortgangsmeting van het Schone Lucht Akkoord (SLA) laat zien dat schonere lucht in 2030 naar…
Brede coalitie vraagt om landelijke groennormen voor hittebestendige steden
Een groeiende coalitie van maatschappelijke organisaties roept de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke…
Eenzaamheid bestrijden met goede inrichting openbare ruimte
Eenzaamheid is een van de grootste sociale uitdagingen van deze tijd. Bijna de helft van alle volwassenen…
Noord-Brabant loopt voorop met ontwikkeling van voedselbossen
De provincie Noord-Brabant heeft het grootste areaal voedselbossen van Nederland. In totaal gaat het om circa…
Gezondheidsverschillen in Nederland vooral op wijkniveau
Gezondheid is niet alleen een uitkomst van zorg, maar hangt nauw samen met de inrichting van de fysieke…
Sport en bewegen krijgen vaste plek in de ruimtelijke ordening
Sport, bewegen en spelen krijgen een formele plek in de ruimtelijke ordening. Daarmee verschuift niet alleen de…
Groene leefomgeving hangt samen met langere levensduur
Mensen die wonen in een omgeving met meer groen, leven gemiddeld langer. Dat blijkt uit onderzoek van het RIVM…
Zuid-Holland zet ‘groene parels’ in stedelijke omgeving centraal
De provincie Zuid-Holland presenteert een reeks zogeheten ‘groene parels’ in stedelijke gebieden. Deze locaties…
Reactie toevoegen