Met een alsmaar groeiend keuzepalet voor weggebruikers om aan verkeersinformatie te komen, bevindt de wegbeheerder zich in een spagaat. Hélène van Heijningen ziet echter ook kansen.
Hoe beïnvloed je een netwerk van individuen?
Wegbeheerders verliezen de grip op hun netwerk. Waar de wegbeheerder vroeger besliste welke informatie er bij de weggebruiker terecht kwam, is de keuze tegenwoordig aan de weggebruiker zelf. De hierdoor ontstane fragmentatie in verkeersmanagement zorgt ervoor dat het wegbeheerders steeds minder goed lukt om op netwerkniveau garant te staan voor vlotte doorstroming, veiligheid en het milieu.
De keuze is aan de weggebruiker
In een wereld waar onze voertuigen zichzelf en elkaar informeren, adviseren, waarschuwen en instrueren is de invloed van een wegbeheerder op ons rijgedrag en onze routekeuze veel minder duidelijk. Daarnaast zorgt de groeiende rol van OEMs en service providers in het leveren van reis- en verkeersinformatie ervoor dat weggebruikers tussen veel verschillende kanalen kunnen kiezen met net andere informatie, waardoor het verkeer niet gericht kan worden beïnvloed door de wegbeheerder.
De informatieketen
Een goed voorbeeld hiervan treedt op wanneer wegbeheerders omleidingsroutes inzetten bij wegwerkzaamheden. Deze informatie wordt beschikbaar gesteld aan service providers om weggebruikers te informeren over eventuele rijbaanafzettingen, aanbevolen alternatieve routes en extra reistijd. In werkelijkheid geven service providers vaak andere adviezen op basis van hun eigen algoritmes en kennis van het netwerk.
Zo’n alternatief advies kan ervoor zorgen dat een ander deel van het netwerk overbelast raakt, er te veel verkeer wordt geleid naar wegen die vanuit milieuoverwegingen ontlast worden en dat er onveilige situaties ontstaan wanneer maatregelen te laat of incorrect worden doorgegeven aan de weggebruiker. Om negatieve effecten en onveilige situaties die hierdoor ontstaan te voorkomen is het van belang dat wegbeheerders weer in contact komen met de weggebruiker en dat reis- en verkeersinformatie van verschillende kanalen niet conflicteert met elkaar.
Slim verkeersmanagement
Waar wegbeheerders in het verleden het monopolie hadden op het informeren, adviseren, waarschuwen en instrueren van weggebruikers, vraagt de toekomst een andere kijk op verkeersmanagement. Om de grip op het netwerk terug te krijgen kunnen wegbeheerders een aantal stappen nemen. Zo kan er ingezet worden op de ontwikkeling van Infrastructure-to-Vehicle (I2V) communicatie om een meer directe verbinding met weggebruikers te bewerkstelligen. Door middel van I2V communicatie kan er gericht gecommuniceerd worden met weggebruikers over zaken die vanuit een bepaalde geografische afbakening van toepassing zijn. Denk bijvoorbeeld aan het communiceren over rijbaanafzettingen en omleidingsroutes, zoals wordt getest binnen het Partnership Talking Traffic en Europees project Socrates 2.0.
Dit biedt vervolgens ook de kans om in te zetten op gepersonaliseerd verkeersmanagement, waarbij gebruikers op dezelfde locatie verschillende adviezen krijgen om zo de verkeersstroom te verdelen over verschillende omleidingsroutes om de druk op het netwerk gelijkmatig te verdelen. Op deze manier wordt er toegevoegde waarde gecreëerd voor de weggebruiker waardoor zij eerder geneigd zullen zijn gebruik te maken van de kanalen waarmee wegbeheerders hun reis- en verkeersinformatie verspreiden.
Kwaliteitseisen
Uiteindelijk is het niet te vermijden dat weggebruikers reis- en verkeersinformatie van andere partijen zullen ontvangen dan de wegbeheerder zelf. Om te vermijden dat deze informatie gevaarlijke situaties veroorzaakt ofwel negatieve effecten heeft op het netwerk kunnen wegbeheerders dankzij hun positionering de samenwerking aangaan met de verkeersinformatie-industrie om kwaliteitseisen vast te stellen voor reis- en verkeersinformatiediensten. Zo wordt er op Europees niveau aandacht besteed aan dit onderwerp binnen platformen zoals het EU ITS Platform en het C-Roads Platform.
Bij het thema van dit artikel betrokken organisaties
Meer artikelen met dit thema
Drie regiowinnaars EO Wijersprijsvraag bekend
De Eo Wijersstichting heeft in de dertiende editie van haar prijsvraag de winnende inzendingen aangewezen voor…
Hitte is in Amsterdam een integrale opgave
In Amsterdam werkt een team van adviseurs en een hittecoördinator aan een aanpak die verder gaat dan verkoeling…
'De oude meetlat maakt de verkeerde keuzes logisch'
Steeds meer gemeenten en organisaties spreken over een 'gezonde leefomgeving'. maar dreigt de term oderhand…
Waarom meiden de openbare ruimte minder vaak gebruiken
De openbare ruimte is niet voor iedereen even uitnodigend. Vooral meisjes en jonge vrouwen maken aanzienlijk…
Wadi's als kans voor klimaatadaptatie en BOSS-ruimte
Steeds meer gemeenten worstelen met een stapeling van ruimtelijke opgaven: klimaatadaptatie, woningbouw en de…
Provincie Zuid-Holland zoekt beweeginitiatieven als waardevolle input voor gemeentelijk beleid
Voor de vijfde keer gaat de provincie Zuid-Holland op zoek naar het Beste Beweeginitiatief en de Beste…
Stadsnatuur is meer dan franje: het groeneffect ontsluierd
Veel wijst erop dat stadsnatuur een positief effect heeft op de gezondheid en het welbevinden van mensen. Toch…
Gezondheid is geen bijzaak meer in ruimtelijke plannen
De meeste Nederlanders komen alleen met de GGD in aanraking als ze een vaccinatie voor een verre reis moeten…
Reactie toevoegen