Staatssecretaris Pascal Smet van het Brussels Gewest: “We zijn een grote vergissing aan het rechtzetten."
Brussel: van autostad naar stad voor mensen
Pleinen in Brussel zijn autovrij gemaakt Foto: Shutterstock
Brussel heeft een transformatie ondergaan van autostad naar een stad voor mensen. En dat was hard nodig, vindt verantwoordelijk staatssecretaris Pascal Smet: “We hebben de grootste vergissing rechtgezet”, zegt Smet doelend op het faciliteren van de auto in de stad.
Persoonlijke bedreigingen
Zonder slag of stoot is de transformatie naar een stad voor mensen zeker niet gegaan. “Er was veel weerstand, op een gegeven moment ontving ik zelfs persoonlijke bedreigingen”, vertelt Smet. “Toch merk je dat als de veranderingen zijn doorgevoerd mensen al heel snel hun mening wijzigen.” De mentaliteit van de Brusselaars moest daarvoor terug naar die van de negentiende eeuw toen de auto het straatbeeld nog niet overheerste, zegt Smet. “We zijn de grootste fout aan het rechtzetten nu. Dat is het faciliteren van de auto in onze stad. Mede door Expo Brussel in 1958 veranderde de mentaliteit. Er werden viaducten en tunnels aangelegd om meer autoverkeer mogelijk te maken. Inwoners gingen vervolgens ook met de auto naar bijvoorbeeld de bakker.”
Autovrije pleinen
De laatste twee jaren is er veel veranderd in Brussel. De pleinen in de Belgische hoofdstad zijn autovrij gemaakt. Daarnaast werd er geïnvesteerd in nieuwe fietspaden, betere ov-verbindingen en zijn er nieuwe stadsparken aangelegd. “De leef- en luchtkwaliteit is enorm verbeterd. Daarnaast maken we ontmoeting mogelijk in de openbare ruimte en is er meer ruimte voor spelende kinderen. We hebben het aangedurfd om mensen mee laten dromen over een ideaalplaatje en hebben bewust geluisterd naar inwoners die normaal niet aan het woord komen.”
In het begin waren de meeste inwoners tegen de plannen van Smet. “Mensen moeten gaan inzien wat het oplevert. Een mening wordt dan snel bijgesteld.” Hij komt met een treffend voorbeeld om dit te illustreren. “We hadden plannen voor de aanleg van een tramverbinding. Veel inwoners vonden deze verbinding overbodig. Echter een week na de opening hebben we de frequentie al moeten verhogen omdat trams overvol zaten. Ik gebruik dit voorbeeld altijd bij andere projecten om mensen mee te krijgen in de beslissingen die we nemen.”
Pascal Smet vertelt tijdens het Verbindingsfestival meer over de transformatie van de stad Brussel. Heb je nog geen ticket bemachtigd? Bekijk de hele line-up van het festival en meld je gratis aan.
Bij het thema van dit artikel betrokken organisaties
Meer artikelen met dit thema
Nieuwe Utrechtse openbare ruimtegids versterkt integrale gezonde stad
Utrecht publiceerde onlangs een vernieuwd Handboek Openbare Ruimte waarin niet alleen inrichting, maar ook…
Goed ontwerp en beheer voor veilige gemeenschappen
In het Nieuw Handboek Veilig Ontwerp en Beheer, sociale veiligheid in wijken, buurten en buitenruimte schrijven…
Breda opent het eerste volledig rookvrije stadspark in Nederland
In Breda werkt de gemeente aan de realisatie van het Seeligpark, dat op 6 mei 2026 zijn deuren opent en, naar…
Samen aan de slag voor een gezondere leefomgeving!
Een gezondere leefomgeving ontstaat niet vanzelf. We weten al veel over wat werkt, maar de stap van weten naar…
ZonMw deelt lessen over samenwerken aan gezonde leefomgeving
ZonMw heeft een nieuwe kennisbundel gepubliceerd over samenwerken aan een gezonde leefomgeving. De bundel…
Strokenbeleid moet Gelderland helpen uit de stikstofimpasse te komen
De provincie Gelderland heeft een nieuw strokenbeleid vastgesteld om de stikstofuitstoot rond kwetsbare…
Kader voor gezondheid in de openbare ruimte: vuistregels voor bewegen, groen en ontmoeten
Het RIVM presenteert een set ruimtelijke vuistregels gericht op het bevorderen van gezondheid in de openbare…
Investeren in een schoner milieu levert wereldwijde voordelen op
Een recent rapport van het United Nations Environment Programme (UNEP) laat zien dat investeringen in een…
Reactie toevoegen